Rekordowe zainteresowanie geopolitycznym panelem InterRisk na Kongresie Brokerów

0
521

InterRisk był partnerem XXV Kongresu Brokerów w Mikołajkach, który odbywał się pod hasłem „Osobno Razem”. Ubezpieczyciel przygotował debatę i zaprosił na panel dyskusyjny pt. „Geopolityka a ubezpieczenia i rynek finansowy”. Na spotkanie przybyła rekordowa liczba osób, a dyskusja zyskała pozytywny odbiór i odbiła się szerokim echem wśród uczestników wydarzenia.

Tegoroczny Kongres Brokerów zgromadził ponad 1200 gości, w tym blisko 550 brokerów i kilkuset przedstawicieli towarzystw ubezpieczeń. Zebranych gości tradycyjnie powitał Łukasz Zoń, prezes zarządu Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. W słowie wstępu nawiązał do wyzwań, z którymi mierzy się obecnie branża ubezpieczeniowa i które mają istotny wpływ na rynek. Wśród nich wymienił m.in. wojnę w Ukrainie, pandemię, inflację, deglobalizację, RODO, ESG z nadchodzącymi zmianami w zakresie raportowania i oceny poziomu oddziaływania na środowisko czy sztuczną inteligencję.

Wpływ geopolityki na ubezpieczenia

W drugim dniu Kongresu Brokerów InterRisk przygotował debatę, która wpisała się w aktualne trendy i zagadnienia. Panel zatytułowany „Geopolityka a ubezpieczenia i rynek finansowy” okazał się sukcesem, zyskując rekordową liczbę uczestników, którzy z uwagą śledzili przebieg całej dyskusji.

Do udziału w debacie InterRisk zaprosił Rafała Kaszubowskiego, prezesa zarządu EIB, i Sylwię Kozłowską, członkinię zarządu Aon Polska, a także publicystę, historyka i dziennikarza Marka Budzisza oraz Alberta Świdzińskiego, dyrektora ds. analiz Strategy&Future. InterRisk reprezentowali prezes Piotr Narloch oraz Andrzej Wysmułek, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń OC.

– Geopolityka ma obecnie ogromny wpływ na biznes, nie mniejszy niż makroekonomia. Mając to na uwadze, zaprosiliśmy wybitnych ekspertów do zagłębienia się w ten temat. Dobór panelistów nie był przypadkowy, gdyż naszym celem było pokazanie możliwie szerokiej perspektywy dla zobrazowania szans dla rozwoju branży ubezpieczeniowej. Liczymy, że jako jeden z wiodących ubezpieczycieli na rynku, dobrze je wykorzystamy – stwierdził Piotr Narloch.

Panel InterRisk został podzielony na dwa bloki tematyczne. W pierwszym eksperci skupili się na omówieniu sytuacji geopolitycznej i jej wpływu na ekonomię oraz wizji przyszłości, natomiast w drugim bloku poruszono temat ubezpieczeń w kontekście nowych uwarunkowań rynkowych i aktualnej sytuacji ekonomicznej.

Zmiany epokowe

Marek Budzisz omówił temat szans dla polskiego biznesu, w tym dla ubezpieczeń i rynku finansowego w kontekście odbudowy powojennej Ukrainy. Stwierdził, że zmiany, które zachodzą i będą zachodziły na wschodniej flance NATO i na Ukrainie w związku z wojną i odbudową, trzeba postrzegać w kategoriach zmian epokowych.

– Po pierwsze mówi się o modelu izraelskim dla Ukrainy. W praktyce oznacza to, że 300 tysięczna armia, którą po wojnie chcą dysponować władze w Kijowie, wyposażona i wyszkolona w zgodzie ze standardami NATO, będzie siłą w części finansowaną przez państwa Paktu. To oznacza, że transfery finansowe na rzecz Ukrainy, dostawy sprzętu, szkolenia etc. będą czynnikiem stałym. W efekcie powstanie cały nowy segment finansowy i gospodarczy związany z przywracaniem i wzmocnieniem ukraińskiej zdolności do samoobrony. Polska będzie, z racji położenia, odgrywała w tym systemie centralną rolę. Tylko odbudowa szacowanych na 146 mld dolarów zniszczeń ukraińskiej infrastruktury spowoduje niespotykany wcześniej boom budowlany w naszej części Europy. Do tego należy dodać inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną w Polsce, które będą wymuszane przez dwa czynniki – wzmocnienie wschodniej flanki NATO, a także zmiana modelu obrony i integracji nowych państw wiąże się z inwestycjami w infrastrukturę komunikacyjną i magazynową, a ponadto Ukraina, której obecnie ponad 50% eksportu odbywa się kanałami lądowymi przez Polskę, będzie zainteresowana budową nowych, alternatywnych wobec czarnomorskich kanałów komunikacyjnych. Aby aby odbudowa Ukrainy stała się realna, aby potrzebna masa towarów, surowców i maszyn dotarła tam fizycznie z Zachodu, niezbędne będą w najbliższych latach inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną różnych typów (drogi, linie kolejowe, porty, rurociągi, sieci energetyczne etc.) o wartości, jak się szacuje, 450 mld dolarów. Wszystko to razem wzięte oznacza powstanie niesłychanie silnego, o skali nie notowanej wcześniej, impulsu inwestycyjnego pobudzającego koniunkturę w naszej części Europy. Dla Polski, dla polskich firm jest to niepowtarzalna szansa rozwojowa o historycznym wymiarze – powiedział Marek Budzisz.

Podczas dyskusji eksperci omówili takie zagadnienia tematyczne, jak:

  • praktyczne potrzeby brokerów oraz problemy dla branży wynikające z aktualnej sytuacji geopolitycznej,
  • klauzule wojenne w ubezpieczeniach w kontekście sankcji krajowych i międzynarodowych,
  • ekspertyza na temat dalszego rozwoju sytuacji geopolitycznej w kontekście wojny w Ukrainie i ryzyka potencjalnego rozszerzenia się tego konfliktu,
  • odbudowa powojenna Ukrainy i szanse z tym związane dla polskiego biznesu, w tym dla ubezpieczeń i rynku finansowego.

(AM, źródło: InterRisk)