TU Zdrowie o roli pracodawcy w zapobieganiu chorobom zawodowym

0
606

Choroby zawodowe towarzyszą społeczeństwu od zawsze i są wpisane w rozwój cywilizacji. Powodują je szkodliwe czynniki, na jakie narażone są osoby wykonujące określone prace. Zadaniem pracodawców jest niwelowanie czynników szkodliwych w miejscu pracy, a działania zapobiegawcze powinny być ukierunkowane na osoby, u których jeszcze nie doszło do rozwoju choroby oraz tych, które już zmagają się z dolegliwościami.

Celem wspomnianych działań powinno być możliwie wczesne zdiagnozowanie choroby w jej bezobjawowym okresie, zapobieganie jej niekorzystnym następstwom lub przynajmniej odsunięcie ich w czasie.

– Organizując stanowiska pracy, należy wziąć pod uwagę zarówno takie czynniki, jak hałas, nieodpowiednie oświetlenie, zapylenie, promieniowanie, związki chemiczne, zagrożenie mikrobiologiczne, jak również obciążenie fizyczne i psychiczne, na jakie narażeni są pracownicy. Do dolegliwości zdrowotnych może też doprowadzić stałe przebywanie w niedogodnej i wymuszonej pozycji oraz systematyczne wykonywanie forsownych czynności – mówi Hanna Zasłona, specjalistka ds. medycyny pracy TU Zdrowie.

Na choroby zawodowe narażone są osoby, które pracują w niedogodnych warunkach przez długi okres. Ich dolegliwości są zazwyczaj chroniczne lub przewlekłe i często prowadzą do trwałej utraty zdrowia. Kodeks pracy wskazuje, że za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy zwanych „narażeniem zawodowym”. Do chorób zawodowych zalicza się m.in. chorobę mikrofalową, ołowicę i pylicę, gorączkę metaliczną, rozedmę płuc i zespół cieśni nadgarstka.

Obowiązki pracodawcy

Wczesne wykrywanie choroby zawodowej, właściwa profilaktyka i szybkie odsunięcie od czynnika narażającego mają strategiczny wpływ na zachowanie zdrowia wśród pracowników. Każdy pracodawca ma ustawowy obowiązek niezwłocznego zgłoszenia właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy każdego przypadku podejrzenia choroby zawodowej.

Zapewnienie odpowiedniej realizacji świadczeń medycyny pracy jest ustawowym obowiązkiem każdego pracodawcy. TU Zdrowie oferuje rozwiązania, które umożliwiają sprawną realizację zadań pracodawców w tym zakresie, pozwalające na optymalizację kosztów opieki medycznej dla pracowników.

(AM, źródło: TU Zdrowie)