Jak dobrze wybrać ubezpieczenie dla ucznia?

0
886

Jak podaje resort edukacji, na terenie placówek oświatowych dochodzi do prawie 24 tys. wypadków każdego roku. Są to m.in. złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Ale dziecko pozostaje aktywne nie tylko w szkole i nie tylko w roku szkolnym. Aktywność, z jednej strony bardzo dobra dla jego zdrowia, z drugiej zwiększa ryzyko wypadków.

Wypadki zdarzają się przez cały rok: latem – podczas wakacyjnych zabaw i uprawiania sportów na powietrzu, a zimą na nartach, sankach czy podczas innych, sezonowych atrakcji. Zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie, zapewniające dziecku szerszą ochronę, staje się kluczowe dla coraz większej liczby rodziców.

Pakiet Bezpieczna Nauka z oferty TUZ Ubezpieczenia, który wygrał ranking „Gazety Ubezpieczeniowej” w 2021 r., okazał się hitem sprzedaży roku 2022. W tym sezonie zmienia się na jeszcze lepszy, zwiększając liczbę wariantów do wyboru, sumy ubezpieczenia i wprowadzając ubezpieczenia dodatkowe.

Produkt różnicuje ryzyko, a zatem i składkę w 3 grupach wiekowych: dla dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola, uczniów szkoły podstawowej oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. Jest oferowany w aż 7 wariantach sum ubezpieczenia, aby rodzic mógł dopasować ofertę do swoich potrzeb.

Od czego ubezpiecza Pakiet Bezpieczna Nauka?

Tabela zakresu produktu jest bardzo szeroka i uwzględnia:

  • to co podstawowe, czyli między innymi: pobyt w szpitalu wskutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby, zwichnięcia, skręcenia, pogryzienia przez psa, pokąsania czy użądlenia, uszczerbek na zdrowiu powstały w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy koszty leczenia i rehabilitacji w następstwie nieszczęśliwego wypadku;
  • oraz to, co niepowszechne, czyli: koszty koniecznych operacji plastycznych czy powypadkowego leczenia stomatologicznego do wysokości 1 tys. zł, koszty nabycia środków pomocniczych, jak protezy, kule, wózek inwalidzki etc., oparzenia, zatrucie pokarmowe (jeśli wymagało hospitalizacji) oraz zdiagnozowanie boreliozy.

Nowości wprowadzone w 2023 r. to Druga Opinia Medyczna, która przynosi pomoc w przypadku zdiagnozowania ciężkiej choroby dziecka w okresie ubezpieczenia, Assistance Rowerowe, w którym ubezpieczony otrzyma pomoc w razie wypadku na rowerze, a także – bardzo w tych czasach potrzebny – Assistance Psychologiczny.

W wersji grupowej dołączone zostały poszukiwane Klauzule OC nauczyciela, wychowawcy, opiekuna placówki oświatowej.

Po co w ogóle kupować ubezpieczenie szkolne? 

Założeniem polisy NNW jest ochrona finansowa skutków nieszczęśliwego zdarzenia. „Pakiet Bezpieczna Nauka” obejmuje nią dziecko przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, cały rok, w kraju i na świecie, czyli nie tylko w szkole, ale też podczas nauki zdalnej i poza godzinami lekcyjnymi – w domu, podczas zajęć sportowych, a nawet na wakacjach. To ważne, ponieważ dzieci i młodzież uczęszczają na zajęcia dodatkowe i sportowe, gdzie zdarzają się wypadki w postaci urazów kończyn lub innych części ciała.

Często spotykaną szkodą jest zgłaszanie wybitych zębów, których leczenie jest kosztowne i długotrwałe. Polisa od TUZ Ubezpieczenia zapewnia również zwrot kosztu zakupu okularów. W wielu przypadkach leczenie może być mocno odczuwalne dla budżetu rodziny, ponieważ nie zawsze jest możliwość dostania się do publicznego lekarza „od ręki” oraz nie wszystkie badania, zabiegi czy rehabilitacje są refundowane. Pakiet Bezpieczna Nauka, widząc zapotrzebowanie rodziców, oferuje ubezpieczenie szkolne, które obejmuje ochroną dzieci również w trakcie sportów wyczynowych i podczas korzystania z atrakcji na wakacjach.

Od czego zależy wysokość składki?

Składka roczna za ubezpieczenie szkolne w TUZ Ubezpieczenia wynosi od 29 zł do 249 zł i zależy od wieku dziecka (żłobek i przedszkole, szkoła podstawowa, liceum i studia) oraz od wybranej sumy ubezpieczenia. Sumę tę można wybrać indywidualnie w 7 wariantach od 10 tys. do 100 tys. zł.

Na co zwrócić uwagę, wybierając NNW szkolne?

Podejmując decyzję o wyborze ubezpieczenia NNW dla dziecka, warto, aby rodzice zwrócili uwagę na liczbę i rodzaj świadczeń, które obejmuje polisa, tak aby przy ewentualnym wypadku nie było wątpliwości co do wypłaty świadczenia. Ważne są stawki, jakie są oferowane w okoliczności wypadku. Często dodatkowe usługi, jak assistance psychologiczny, rowerowy czy druga opinia medyczna, mogą odpowiadać na szczególne niepokoje rodzica.

Bardzo ważne – jeśli dziecko uprawia sport rekreacyjnie czy wyczynowo, w szkole lub poza szkołą, koniecznie trzeba sprawdzić, czy ubezpieczyciel uwzględnia szkody z tego tytułu.

Kiedy ubezpieczamy więcej niż jedno dziecko, warto sprawdzić, czy są zniżki na kolejne dzieci. TUZ Ubezpieczenia oferuje 5% zniżki na drugie i 10% na kolejne dziecko w rodzinie.

Przed zakupem odpowiedniego ubezpieczenia warto też zwrócić uwagę na czas likwidacji szkód deklarowany przez ubezpieczyciela, aby nie czekać długo na wypłatę świadczenia, kiedy trzeba zapłacić za leczenie. W TUZ Ubezpieczenia wynosi on 3 dni, od chwili dostarczenia pełnej dokumentacji.

Czy można ubezpieczyć dziecko, nie kupując NNW szkolnego? 

Spory zakres ryzyk można pokryć, kupując dodatkowe NNW i OC w życiu prywatnym wraz z ubezpieczeniem domu i mieszkania Bezpieczny Dom. Obejmują one ochroną ubezpieczeniową również dzieci w sytuacjach nieszczęśliwych wypadków czy szkód spowodowanych nieumyślnie osobom trzecim.

Bezpieczny Dom w standardzie zapewni również wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży z włamaniem mienia ruchomego poza domem, które może objąć rower, hulajnogę, komputer czy telefon – mówi Iwona Konarzewska, menedżerka ds. ubezpieczeń domów i mieszkań TUZ Ubezpieczenia.

Anna Kaniewska
menedżerka ds. ubezpieczeń osobowych
Departament Ubezpieczeń Detalicznych
TUZ Ubezpieczenia