VH Polska przygotowała jesienną ofertę dla rolników

0
344

25 września w VH Polska ruszy sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw. Rolnicy będą mogli kupić polisę ubezpieczenia dla swoich jesiennych zasiewów.

Specjalna oferta obejmować będzie wszystkie zboża ozime oraz rzepaki i rzepik. Ubezpieczenia dostępne są w pakietach:

  • grad;
  • grad, ujemne skutki przezimowania;
  • grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania;
  • grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, deszcz nawalny, huragan.

Każdy z pakietów może zostać rozszerzony o niepodlegające dopłatom ryzyko ognia. Ubezpieczenie ujemnych skutków przezimowania oferowane jest z ryczałtem wypłaty odszkodowania na poziome 15% lub 25% sumy ubezpieczenia.

– Doświadczenia nasze i rolników pokazały, że wprowadzenie przez VH Polska mechanizmu odpowiedzialności za szkody występujące przed 15 kwietnia była decyzją słuszną. Każda sprzedawana przez nas polisa z tym ryzykiem daje ochronę od przymrozków wiosennych już z początkiem ruszenia wegetacji, bez dodatkowych kosztów czy klauzul. Jaki będzie przebieg pogody tej zimy, trudno teraz stwierdzić, niemniej faktem jest, że rośliny kończą zimowy spoczynek coraz wcześniej, natomiast przymrozki występują niezmiennie w podobnych terminach, zazwyczaj w okolicach pełni księżyca, a te przypadają w 2024 roku 25 marca (prawdopodobny początek wegetacji), 24 kwietnia (kwitnienie rzepaku) i 25 maja (kłoszenie zbóż) – mówi Andrzej Janc, dyrektor sprzedaży VH Polska.

Ekspert zwraca uwagę, że ubezpieczając uprawy ozime w sezonie jesiennym, należy również rozważyć ochronę od ujemnych skutków przezimowania. Szkody z tego ryzyka powstają w wyniku wysmalenia, wyprzenia, wymoknięcia lub wysadzenia roślin. Choć jest to ryzyko, które nie występuje bardzo często, to obejmuje swoim zasięgiem duże połacie całych województw lub, jak miało to miejsce ostatnio w 2016 roku, całego kraju.

– Dla rolników, którzy zdecydują się na szersze pakiety ochrony zbóż obejmujące szkody huraganowe i deszcze nawalne, przygotowaliśmy jak co roku dodatkową ochronę ubezpieczeniową od wylegania. Jako pierwsi na rynku szczegółowo opisaliśmy sposób ochrony ubezpieczeniowej, wypłacając 15% ryczałt odszkodowawczy. Wyleganie zbóż od początku kwitnienia do dojrzałości woskowej miękkiej powoduje spadek plonowania. Przekłada się to na uzyskanie mniejszej masy 1000 ziaren względem powierzchni, gdzie do wylegania nie doszło – dodaje Andrzej Janc.

Umowa ubezpieczenia może być zawarta, nawet jeśli założenie uprawy jest dopiero planowane. Oznacza, to że w tym samym czasie można ubezpieczyć rzepak ozimy, który zasiewany jest na przełomie sierpnia i września oraz zboża, które są wysiewane znacznie później, nawet po zbiorach kukurydzy czy buraków cukrowych. Ważne jest jednak kryterium agrotechniczne, które rośliny powinny osiągnąć przed zakończeniem jesiennej wegetacji.

VH Polska prowadzi jesienny monitoring upraw, losowo sprawdzając w jakiej kondycji rośliny są przed zimą. Jeśli u danego rolnika z jakiś względów kryteria nie zostaną spełnione, jest możliwość wyłączenia części lub całego pola z ochrony. Przyczyną mogą być słabe wschody, działanie szkodników, niewłaściwe zastosowanie zabiegów herbicydowych etc.

(AM, źródło: VH Polska)