TUZ Ubezpieczenia: Jaka ochrona dla seniora?

0
910

Starzejące się społeczeństwo wymaga elastycznej i nowoczesnej polityki senioralnej państwa. Na razie więcej do zaproponowania w tym temacie mają towarzystwa ubezpieczeń.

W Polsce osób w wieku 65+ jest około 7 milionów. W wielu analizach i opracowaniach za seniorów uważa się tych po 60. roku życia. Jest ich niemal 10 mln, czyli około 28% społeczeństwa. Według prognoz GUS w 2050 roku osób 60+ będzie prawie 14 mln, czyli ok. 40% społeczeństwa.

– Od wielu lat rozwijamy produkty ubezpieczeniowe dające dodatkowe zabezpieczenie osobom starszym. Ubezpieczenie zapewnia ochronę w takich sytuacjach, jak nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie, umożliwiając wsparcie w postaci transportu do placówki służby zdrowia, wizyty lekarza, dostawy leków czy wizyty w domu seniora. Ubezpieczony może też liczyć na ochronę przed wyłudzeniem wartości pieniężnych. Ochrona dla seniorów jest uzupełnieniem polisy na dom lub mieszkanie – mówi Iwona Konarzewska, menedżerka ds. ubezpieczeń domów i mieszkań TUZ Ubezpieczenia.

Jednym z największym problemów osób starszych w Polsce jest dostęp do służby zdrowia. – Dlatego rośnie popularność świadczenia assistance medycznego obejmującego wizytę pielęgniarki lub lekarza, transport do placówki służby zdrowia, dostawę leków, na przykład po pobycie w szpitalu, czy choćby medyczną informację telefoniczną (telekonsultację czy e-konsultację lekarską). Rozszerzając polisę mieszkaniową o ubezpieczenie dla seniorów, dla osób powyżej 60. roku życia, mamy możliwość ubezpieczenia tych, którzy mieszkają lub nie mieszkają z nami w miejscu ubezpieczenia. Ubezpieczenie daje realne wsparcie w trudnych sytuacjach – mówi Iwona Konarzewska.

Praktycznym dodatkiem do polisy mieszkaniowej jest też tzw. druga opinia medyczna, dostępna dla osób do 65. roku życia.

Wyłudzone pieniądze można odzyskać z polisy

Finanse to obok spraw związanych ze zdrowiem kolejny duży problem dla seniorów. Według badań stowarzyszenia MANKO około miliona seniorów spotkało się z próbą wyłudzenia pieniędzy. Co roku przestępcy wyciągają podstępem z kont i kieszeni starszych osób ponad 100 mln zł.

– W tym kontekście przydatnym dla seniorów rozszerzeniem polisy mieszkaniowej jest klauzula zapewniająca wypłatę (do określonej w warunkach kwoty) w przypadku wyłudzenia pieniędzy przy użyciu podstępu, np. na policjanta czy na wnuczka. Ochroną objęte jest osobiste przekazanie pieniędzy, jak i wypłata środków z banku – wyjaśnia Iwona Konarzewska.

(AM, źródło: Brandscope)