TUZ Ubezpieczenia: Co ubezpieczenie domu chroni w ogrodzie?

0
971

Ubezpieczenie mieszkania i domu chroni ruchomości domowe na zabudowanych balkonach, logiach, tarasach czy w tzw. ogrodach zimowych. W przypadku domów z ogrodzeniem polisa zabezpiecza także obiekty małej architektury wraz z ich zewnętrznymi stałymi elementami, trwale związanymi z gruntem, jak wiaty, altanki czy pergole, a nawet murki ogrodowe, posągi, system nawadniania ogrodu czy lampy ogrodowe, które są stałymi elementami posesji.

– Ubezpieczeniu podlega roślinność ogrodowa – drzewa i krzewy zasadzone w gruncie na posesji, na której stoi ubezpieczony dom, także meble ogrodowe, grille, ale również urządzenia sportowe i służące do celów rekreacyjnych (z wyłączeniem trampolin), a nawet piaskownice czy wyposażenie placu zabaw. Inną zabezpieczaną kategorią są nawierzchnie placów, boiska, podjazdy, chodniki czy ogrodzenie posesji wraz z bramą. W zakresie ubezpieczenia może też znaleźć się przydomowa oczyszczalnia ścieków, instalacja fotowoltaiczna czy pompa ciepła – mówi Iwona Konarzewska, menedżerka ds. ubezpieczeń domów i mieszkań TUZ Ubezpieczenia.

Pies i kot tak, narzędzia nie

Ochronie podlegają także budy dla psów czy kojce, a nawet same zwierzaki – psy lub koty – pod warunkiem, że to oswojone zwierzę domowe przebywające w ubezpieczonym mieszkaniu, domu jednorodzinnym lub na terenie posesji. Ochroną ubezpieczeniową nie są natomiast objęte np. materiały i narzędzia budowlane składowane wokół domu. Podobnie karty płatnicze, sprzęt audiowizualny, fotograficzny, elektroniczny, komputerowy, znajdujące się na zabudowanych loggiach, balkonach, tarasach, w ogrodach zimowych czy budynkach niemieszkalnych. Jednak jeśli taras lub balkon jest zabudowany, ubezpieczyciel odpowiada za kradzież zwykłą roweru czy też telefonu ze stolika na balkonie.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać odszkodowanie?

Odszkodowanie można otrzymać w przypadku tzw. kradzieży zwykłej, czyli zaboru mienia w celu przywłaszczenia. Teren musi być ogrodzony, tak by osoba trzecia nie mogła mieć do niego swobodnego dostępu, tj. niewymagającego jakiejkolwiek dodatkowej aktywności z jej strony, np. przeskoczenia ogrodzenia lub otwarcia furtki czy bramy. Kradzież należy zgłosić na policję nie później niż w ciągu 3 dni. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy właściciel domu był na dłuższym wyjeździe wakacyjnym i kradzież zauważył po powrocie kilka dni po jej dokonaniu.

W przypadku kradzieży drobnych rzeczy nie ma obowiązku dostarczenia dokumentów potwierdzających ich zakup. Poszkodowany, wnioskując o odszkodowanie, jest jednak proszony o dokumentację potwierdzającą posiadanie utraconego lub zniszczonego elementu czy urządzenia. Może to być np. zdjęcie, które ułatwi wyliczenie wysokości szkody i przyspieszy rozpatrywanie wniosku – mówi Marcin Szeląg, kierownik Biura Likwidacji Szkód Majątkowych TUZ Ubezpieczenia.

Na odszkodowanie można liczyć także w efekcie szkód wywołanych przez zdarzenia losowe, do których kwalifikują się np. stłuczenia (np. drogiego wazonu), dewastacja (np. grafiti) czy uszkodzenia spowodowane przez dzikie zwierzęta. Uwzględnianą przez ubezpieczyciela przyczyną szkód jest też deszcz nawalny, dym i sadza, uderzenie pioruna, pożar, silny wiatr, uderzenie pojazdu (np. w przypadku bramy) czy powódź i zapadanie się ziemi.

(AM, źródło: Brandscope)