Compensa: Ponad 90% interwencji assistance dla motocykli to holowanie

0
865

Z analizy Global Assistance Polska przeprowadzonej na zlecenie Compensy wynika, że w minionym roku aż 92% interwencji w ramach motocyklowego assistance polegało na holowaniu pojazdu. Kierowane do warsztatu jednoślady pokonywały na lawecie średnio ponad 62 km, a motocykliści najczęściej wzywali pomoc po awariach i kolizjach.

W 2023 r. motocykliści najczęściej potrzebowali pomocy assistance w związku z awarią motocykla w czasie jazdy, która była przyczyną 64% wszystkich zgłoszonych spraw. 23% zgłoszeń dotyczyło problemów po kolizji, a pozostałe sprawy związane były ze zdarzeniami losowymi, czyli m.in. brakiem lub tankowaniem niewłaściwego paliwa lub uszkodzoną oponą, a także kradzieżami czy wandalizmem.

– Interwencje w 92% przypadków kończą się podróżą motocykla na lawecie – do najbliższego warsztatu lub wskazanego przez poszkodowanego miejsca. Średni dystans holowania to 62,26 km. Tylko 8% problemów na drodze kończy się usprawnieniem motocykla na drodze. Co ciekawe, w przypadku samochodów te statystyki są nieco inne. Holowanie wciąż przeważa, ale nie tak wyraźnie – szacujemy, że na miejscu udaje się uruchomić ok. 30% aut. Oczywiście w przypadku motocykli bardzo wyraźna jest też sezonowość interwencji, których kumulacja przypada na okres od maja do września – podsumowuje Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensie.

We wspomnianym okresie 2023 roku miało miejsce 76% spośród wszystkich interwencji dla motocykli.

– Pozostałe zgłoszenia odbieraliśmy przede wszystkim w październiku i kwietniu – łącznie 14%. Statystyki za styczeń, luty, marzec, listopad i grudzień potwierdzają małą liczbę motocyklistów na drogach jesienią i zimą – to razem zaledwie 10% spraw. Co ciekawe, w minionym roku użytkownicy jednośladów najczęściej potrzebowali wsparcia w poniedziałki i wtorki – odpowiednio 18 i 17% zgłoszeń – a najspokojniejsze były piątki i soboty z ok. 11–12% interwencji – mówi Remigiusz Szeniawski, dyrektor Departamentu Operacyjnego Global Assistance Polska.

(AM, źródło: Brandscope)