UFG: O czym pamiętać przed wyjazdem autem na weekend majowy

0
803

W związku ze zbliżającym się długim weekendem majowym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny radzi, aby przed udaniem się w podróż samochodem sprawdzić, czy jego właściciel zadbał o obowiązkowe OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Z usługi często korzystają poszkodowani w zdarzeniach drogowych, by upewnić się, czy i gdzie ubezpieczony był sprawca.

– Z danych zaraportowanych przez ubezpieczycieli do Ośrodka Informacji UFG wynika, że w ubiegłym roku to właśnie maj był rekordowym miesiącem pod względem liczby zaistniałych szkód komunikacyjnych. Było ich wtedy ponad 153 tysiące. Mowa o zdarzeniach zgłaszanych zarówno w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC, jak i dobrowolnego AC – mówi Damian Ziąber, rzecznik prasowy UFG. – Chociaż OC jest obowiązkowe, to w praktyce niestety zdarza się, że niektórzy posiadacze pojazdów z jakiegoś powodu o to nie zadbali. Co roku identyfikujemy mnóstwo takich przypadków, wciąż wiele osób powoduje wypadek, nie posiadając ważnego ubezpieczenia. W takiej sytuacji to my, czyli Fundusz wypłacamy poszkodowanym należne środki. Następnie jednak dochodzimy od sprawcy ich zwrotu. Z powodu braku OC można popaść w naprawdę spore długi. Rekordzista ma do zwrotu ponad 2,3 mln zł – dodaje. 

Ważność OC ppm. można łatwo i szybko sprawdzić przez internet. Wystarczy na stronie UFG.pl wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Jest to bardzo popularna usługa, w ubiegłym roku skorzystano z niej ponad 19 mln razy.

Warto też pamiętać, że w razie spowodowania wypadku bez ważnego OC ppm. za szkody solidarnie odpowiadają właściciel pojazdu oraz kierowca. Dlatego należy zachować czujność, pożyczając auto, np. od kogoś z rodziny, z wypożyczalni, korzystając z pojazdu zastępczego czy samochodu w systemie car sharing.

Autem za granicę

Ważna polisa OC jest równie istotna w przypadku wyjazdu autem poza Polskę. W większości krajów europejskich honorowane jest ubezpieczenie wykupione w Polsce. Należy jednak mieć przy sobie papierowe potwierdzenie (certyfikat). W niektórych krajach (m.in. w Albanii, Macedonii Północnej czy Ukrainie) konieczna będzie dodatkowo Zielona Karta. Z kolei w jeszcze innych może być konieczne wykupienie na granicy ubezpieczenia granicznego. W przypadku braku OC podczas zagranicznych wojaży należy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. W niektórych krajach grozi za to nawet konfiskata pojazdu lub kary rzędu 5–8 tys. euro, nie mówiąc o wydatkach w razie spowodowania szkody nieubezpieczonym autem.

UFG radzi, aby zadbać też o inne dokumenty i aspekty związane z bezpieczną podróżą poza Polskę. Najważniejsze dokumenty, takie jak dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny, należy mieć w wersji tradycyjnej (nie cyfrowej). Ponadto warto też sprawdzić, jakie przepisy drogowe i zasady dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdu obowiązują w docelowym kraju podróży oraz w tranzytowych. Na wszelki wypadek można też wydrukować i mieć przy sobie oświadczenie o zdarzeniu drogowym. W wersji polsko-angielskiej można je pobrać ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

(AM, źródło: UFG)