Jak D&O chroni menedżerów przed milionowymi roszczeniami?

0
1124

D&O pozwala skutecznie chronić prywatny majątek menedżerów reprezentujących podmioty o różnej wielkości i formie prawnej – od spółek akcyjnych po fundacje. Zdaniem ekspertów Leadenhall Insurance do najczęstszych przyczyn roszczeń wobec kadry zarządzającej należą błędy w decyzjach kadrowych i nieprawidłowości finansowe.

Członkowie zarządu odpowiadają za decyzje podejmowane w ramach prowadzenia spółki całym swoim majątkiem. Zagrożenie dla zarządzających firmami stale rośnie – według szacunków firmy konsultingowej NMSC wartość globalnego rynku ubezpieczeń D&O zwiększa się w tempie bliskim 10% rocznie i w 2030 r. osiągnie 48,81 mld dol. Liczby te przestają dziwić, kiedy uświadomimy sobie zakres odpowiedzialności członków zarządu.

Przed czym chroni ubezpieczenie D&O

Ubezpieczenie D&O (Directors & Officers) zabezpiecza prywatny majątek osób zarządzających przed dwoma kategoriami zdarzeń:

  • roszczeniami odszkodowawczymi ze strony spółki, akcjonariuszy, udziałowców, pracowników czy innych podmiotów,
  • karami nakładanymi na ww. osoby i podmioty w postępowaniach cywilnych i administracyjnych.

– Odpowiedzialność osób decyzyjnych w firmach wynika nie tylko z zarządzania dużymi korporacjami. Dotyczy także mniejszych podmiotów, np. z sektora MSP, w którym skutki finansowe błędnych decyzji mogą być dla kadry zarządzającej równie dotkliwe.

W Europie Zachodniej świadomość tego ryzyka jest powszechna, a w Polsce coraz większa. Na naszym rynku ubezpieczenie D&O staje się standardowym narzędziem zabezpieczenia menedżerów w firmach o różnej wielkości – mówi Łukasz Paćkowski, odpowiedzialny za współpracę z brokerami w Leadenhall Insurance.

Eksperci firmy wymieniają cztery najważniejsze sytuacje, w których menedżerom przydaje się ubezpieczenie D&O:

  • Zaległości w ZUS

Zaniedbanie członka zarządu w prowadzeniu spraw związanych z ZUS doprowadziło do zaległości w rozliczeniach. Spółka wystąpiła do menedżera z roszczeniem wypłaty równowartości naliczonych odsetek.

  • Sprawy pracownicze

Nieprawidłowe zwolnienie pracownika skutkujące roszczeniem o odszkodowanie od prezesa spółki.

  • Niegospodarność

Sprawa wobec prezesa, który zatwierdził wypłatę nagród jubileuszowych dla pracowników, przy czym wypłat tych można było uniknąć.

  • Niewypłacalność spółki

Roszczenie skierowane bezpośrednio do byłego prezesa przez wierzyciela, po tym jak spółka okazała się niewypłacalna. Ubezpieczenie pokrywa wówczas koszty profesjonalnej obrony prawnej.

Nasze doświadczenia pokazują jasno, że każde – nawet pozornie rutynowe decyzje – mogą prowadzić do wysokich roszczeń. Oprócz kwestii pracowniczych i błędów w rozliczeniach często spotykamy się z zarzutami o naruszenie obowiązków powierniczych czy zarzutami o niewłaściwe postępowanie. W każdym z tego typu przypadków najważniejsze dla menedżera jest zabezpieczenie prywatnych finansów i zapewnienie sobie szybkiej pomocy prawnej – wyjaśnia ekspert Leadenhall Insurance.

Kogo może chronić ubezpieczenie D&O

Ubezpieczenie D&O zapewnia kompleksową ochronę nie tylko członkom zarządu, rad nadzorczych czy prokurentów. Polisa może objąć ochroną wszystkie osoby na kluczowych stanowiskach, które samodzielnie podejmują decyzje zarządcze.

Z ochrony mogą skorzystać spółki akcyjne czy z o.o., spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, instytuty badawcze, fundacje i stowarzyszenia.

Jak działa polisa D&O

Polisa pokrywa koszty obrony prawnej oraz ewentualne odszkodowania wynikające z roszczeń związanych z pełnioną funkcją członka kierownictwa. Ochroną można objąć także współmałżonków i spadkobierców osób zarządzających. Na polskim rynku spotykamy różne podejścia do kształtowania tego rodzaju produktów.

Przewagą naszego ubezpieczenia D&O jest wielowymiarowa i kompleksowa ochrona menedżera za skutki błędów zarządczych dotyczących m.in. spraw podatkowych. Warto podkreślić, że w standardzie oferujemy pełne pokrycie retroaktywne, dodatkowy okres zgłaszania roszczeń oraz szeroki katalog rozszerzeń.

Maksymalna suma gwarancyjna to 50 mln zł, co – zwłaszcza w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw – stanowi realną ochronę finansową dla kadry zarządzającej – dodaje Łukasz Paćkowski.

Zakres ubezpieczenia obejmuje m.in. ochronę w przypadku roszczeń związanych z emisją papierów wartościowych, roszczeń pracowniczych, roszczeń związanych z uchybieniami przy zarządzaniu programami świadczeń pracowniczych, ochroną prawną podmiotu, a także utratą dokumentów.

Wysokość składki ubezpieczeniowej jest kalkulowana indywidualnie i zależy od wielu czynników, m.in. profilu działalności firmy, jej wielkości i przychodów czy historii wcześniejszych roszczeń.