16 kwietnia 2025 roku Komisja Nadzoru Finansowego zakazała DallBogg wykonywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności ubezpieczeniowej w grupie 10 działu II, tj. OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. KNF wyjaśniła, że na jej decyzję wpłynął fakt niedostosowania struktury organizacyjnej firmy do skali prowadzonej działalności. Efektem tego były liczne nieprawidłowości w procesie likwidacji szkód z OC ppm.
Decyzja Komisji zakazuje zawierania przez DallBogg umów OC ppm., co będzie miało również wpływ na proces wznowień. Dotychczas zawarte polisy OC ppm. pozostają ważne, a DallBogg jest zobowiązany do rozpatrywania zgłoszonych roszczeń i wypłaty należnych odszkodowań.
Sprzedaż zablokowana, wznowienia również
Nadzór nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, w efekcie czego zawieranie umów obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego po 17 kwietnia będzie stanowić naruszenie zakazu. OC ppm wznowione do 17 kwietnia pozostają ważne. Po tej dacie umowy nie zostaną automatycznie wznowione – również za pośrednictwem agenta/brokera ubezpieczeniowego. W takich przypadkach posiadacze auta powinni niezwłocznie zawrzeć nowe OC ppm. u innego ubezpieczyciela.
DallBogg może zwrócić się do KNF z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy albo wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Dwa lata działalności i już problemy
Insurance Company DallBogg: Life and Health AD jest firmą ubezpieczeniową wywodzącą się z Bułgarii. Firma rozpoczęła działalność w 2008 r. W Polsce DallBogg pojawił się na zasadzie swobody świadczenia usług w marcu 2023 roku. Oferta zakładu, poza OC ppm., obejmuje NNW oraz assistance komunikacyjny w trzech wariantach.
Sygnały o problemach z likwidacją szkód przez zakład napływały z rynku już od dawna. Przykładowo, w styczniowym programie Polsatu „Interwencja” przedstawiono historię dwóch kobiet poszkodowanych w wypadkach przez kierowców aut posiadających OC ppm. w DallBogg. Pomimo oczywistych dowodów o winie sprawców zdarzeń, ubezpieczyciel odmawiał wypłaty odszkodowania. Po analizie tych spraw Rzecznik Finansowy w grudniu ub.r. skierował do KNF zawiadomienie o dostrzeżonych nieprawidłowościach. Co więcej, w niedawno opublikowanym sprawozdaniu za 2024 r. Rzecznik wskazywał, że tylko w ub.r. trafiły do niego 152 wnioski (wszystkie dotyczyły OC ppm.) o interwencję w sprawie praktyk DallBogg.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl