Rankomat: Mniej śmiertelnych ofiar wypadków drogowych, choć nadal zbyt dużo

0
337

Z danych Eurostatu na temat liczby wypadków drogowych w Europie wynika, że Polska jest w czołówce państw z największą liczbą zdarzeń. Jak wskazują eksperci Rankomat, gdy porówna się jednak statystyki do liczby mieszkańców, nasz kraj wypada dobrze – zajmuje 3. miejsce z najmniejszą liczbą wypadków na 100 tys. osób.

Do największej liczby wypadków dochodzi w państwach z największą powierzchnią i populacją. Polska znalazła się na 10. miejscu z wynikiem 21 tys. i jako jeden z nielicznych krajów zaliczyła spadek w porównaniu do 2022 r. Niestety, nie zamienił się on w trend. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku było ponad 500 więcej wypadków. 

Eksperci Rankomat zwracają uwagę, że przeliczenie liczby wypadków na 100 tys. mieszkańców diametralnie zmienia obraz. W takim układzie Polska plasuje się na 3. miejscu od końca z wynikiem 57. Lepszy współczynnik osiągnęła tylko Finlandia (52,9) i Dania 41,1. Za nami znalazła się Norwegia (61,2) oraz Francja (75,6), która charakteryzuje się większą populacją, siecią dróg oraz natężeniem ruchu.

Same wypadki nie pokazują jednak pełnej skali ich skutków. Tymi najbardziej znaczącymi są zgony, a pod tym względem Polska znajduje się w europejskiej czołówce. Z danych Komisji Europejskiej na 2024 rok wynika, że na milion mieszkańców naszego kraju przypadają 52 ofiary śmiertelne wypadków drogowych (8. miejsce). 

Najwyższy współczynnik śmiertelności na milion mieszkańców odnotowano w Rumunii (77). Najmniejszym może pochwalić się Norwegia (16).

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że od 2019 roku większości krajów UE spadła liczba ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na milion mieszkańców danego kraju. Polska i Litwa są pod tym względem liderami (35%).

– Statystyki wypadkowe są ważnym, choć nie jedynym czynnikiem, który biorą pod uwagę ubezpieczyciele przy wycenie składki OC. Inaczej się one rozkładają w skali poszczególnych województw. Stąd różnica w średniej cenie polisy na poziomie 242 zł między województwem pomorskim a podkarpackim – komentuje Katarzyna Gaweł, ekspertka Rankomat ds. ubezpieczeń komunikacyjnych.

(AM, źródło: Rankomat)