Aegon o kosztach studiów w Polsce i za granicą

0
698

Aegon opublikował 11. edycję raportu „Koszty studiowania w Polsce i za granicą”. Zawarł w nim kompleksowe dane na temat topowych kierunków studiów, najlepszych uczelni w Polsce i na świecie wraz z zestawieniem kosztów związanych z nauką i utrzymaniem w czasie studiów.

– Wybór kierunku studiów i miejsca nauki to proces indywidualny. Zależy od zainteresowań, osobistych celów i aspiracji. Jak pokazuje nasza analiza, studenci coraz częściej podążają w stronę kierunków, które dają specjalizację cieszącą się dużym popytem i oferują atrakcyjne wynagrodzenie. Nie bez znaczenia jest renoma uczeni oraz możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia – mówi Arkadiusz Chmurzyński, dyrektor marketingu Aegon TUnŻ.

Ile za studia?

Rosnące koszty utrzymania w ostatnich latach to przede wszystkim efekt wzrostu cen żywności i najmu studenckiego. Średnio za pokój lub mieszkanie studenci płacą ponad 1300 złotych. Najdrożej jest w Warszawie i w Krakowie, czyli w miastach, w których znajdują się najchętniej wybierane ośrodki akademickie. Przykładowo w Warszawie za jednoosobowe studio o powierzchni 16 mkw. można zapłacić blisko 3 tys. zł miesięcznie. W Krakowie podobne miejsce kosztuje ponad 2 tys. złotych miesięcznie. 

Koszty związane z życiem codziennym to jednak nie koniec wydatków studentów. Ci, którzy wybiorą prywatne uczelnie, w budżecie muszą także uwzględnić koszty czesnego. A te tylko w ciągu ostatniego roku wzrosły średnio o 18%. Opłaty za studia różnią się w zależności od wybranej uczelni i samego kierunku. W polskich prywatnych szkołach wyższych opłaty zaczynają się od 4600 zł za rok studiów. Jeśli kandydat zdecyduje się jednak na rozpoczęcie nauki na prywatnej uczelni uznawanej za najlepszą w Polsce, czyli na „Koźmińskim”, za rok edukacji będzie musiał zapłacić od 17,4 tys. zł.

Z jeszcze wyższymi sumami muszą się liczyć ci, którzy wybiorą studia na zagranicznych uczelniach. Koszty utrzymania w krajach najczęściej wybieranych przez Polaków, czyli w Holandii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech, są wyższe niż w Polsce i sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych za rok. Do tego dochodzi czesne za studia. Poza np. Danią i większością uczelni niemieckich, gdzie studiowanie jest bezpłatne, w innych popularnych krajach koszty czesnego wahają się od kilku tysięcy do ponad 200 tys. zł za rok.

Największym obciążeniem dla kieszeni są zdecydowanie studia w USA. Amerykańskie szkoły wyższe należą do najdroższych. Czesne waha się tam od 21,4 do prawie 400 tys. zł rocznie.

Gdzie opłaca się studiować?

W czołówce najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce od wielu lat króluje informatyka. W roku akademickim 2022/2023 na podium najpopularniejszych kierunków – podobnie jak w ubiegłych latach – znalazły się także psychologia i zarządzanie. Dużym zainteresowaniem cieszą się też prawo i kierunki lekarskie. Z kolei na świecie większość źródeł wskazuje, że najchętniej wybieranymi kierunkami studiów są kierunki biznesowe, techniczne i związane z medycyną.

Jeśli wziąć pod uwagę rankingi uczelni na świecie, zdecydowanie prym wiodą uczelnie amerykańskie i z Wielkiej Brytanii. Harvard, Stanford, MIT, Oksford czy Cambridge od lat zajmują najwyższe miejsca w międzynarodowych rankingach, takich jak Lista Szanghajska, Ranking QS czy Times Higher Education.

Natomiast wśród polskich studentów, którzy wybierają studia za granicą, największą popularnością cieszą się studia w Holandii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W 2022 r. na studia w tych krajach zdecydowało się odpowiednio 31%, 26% i 15% absolwentów, którzy wybrali studia poza granicami kraju.

– Nasz najnowszy raport, oprócz pomocy w wyborze kierunku i konkretnej uczelni, wskazuje również kwotę, którą należy zgromadzić, żeby pokryć koszty związane z całym okresem studiów. Do decyzji klientów należy, czy potrzebny kapitał będą budować sami, czy z pomocą programów, takich jak na przykład Aegon Program Finansowania Studiów+, które pomagają osiągnąć założony cel nawet w razie niezdolności do pracy lub śmierci rodzica – mówi Jan Zimowicz, członek zarządu Aegon TUnŻ.

Pełną treść można znaleźć TUTAJ.

O badaniu

Badanie „11. edycja. Koszty studiowania w Polsce i za granicą” zostało przeprowadzone przez Kantar Polska we wrześniu i październiku 2023 r. na zlecenie Aegon, metodą desk research polegającą na zbieraniu i analizie danych zastanych z wielu ogólnodostępnych źródeł. W raporcie zaprezentowano zestawienie najlepszych uczelni zagranicznych oraz koszty utrzymania w lokalizacjach najczęściej wybieranych przez Polaków chcących studiować poza krajem, czyli w Danii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

(AM, źródło: Aegon)