Allianz: Perspektywy życiowe Polaków ich okiem

0
685

Z badania przeprowadzonego przez Norstat na zlecenie Allianz Polska wynika, że 43% respondentów w wieku 30–50 lat spodziewa się, że będzie żyć krócej niż pokolenie rodziców. Z kolei 21% ankietowanych uważa, że będzie żyć tyle samo co poprzednie pokolenie, a 17% spodziewa się dłuższego życia. Z kolei 19% respondentów odpowiedziało, że nie doczeka emerytury.

Kobiety bardziej pesymistycznie oceniają swoje perspektywy: tylko 13% ankietowanych pań oczekuje dłuższego życia niż pokolenie rodziców. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 21%. W przypadku oczekiwania krótszego życia niż poprzednie pokolenie stosunek ten wynosi 45 do 40%.

Allianz przypomina, że w ostatnich dekadach średni czas życia wydłużał się z powodu poprawy warunków życia i lepszej opieki zdrowotnej. Według danych GUS z 2021 r., mężczyźni w Polsce żyli przeciętnie o 5,6 roku dłużej niż w 1990 roku, a kobiety – o 4,5 roku.

– Rozmawiając na co dzień z klientami, słyszę, szczególnie od panów: nie mam zamiaru chorować, nie mam zamiaru umierać. Z drugiej strony ludzie mówią: ja nie przeżyję pokolenia swoich rodziców. Tłumaczą to pędem i stresem współczesnego życia. Podkreślają, że ich rodzice żyli spokojniej. Problem polega na tym, że mamy świadomość zagrożeń, ale za mało robimy, aby im przeciwdziałać i zawczasu przygotować się finansowo na przeciwności, zwłaszcza choroby cywilizacyjne – mówi Alicja Orzechowska, agentka ubezpieczeniowa Allianz Polska.

Świadomi zagrożeń

Badani w wieku 30–50 lat najczęściej wskazują na chorobę serca lub układu krążenia jako najbardziej prawdopodobną przyczynę zgonu osób z ich pokolenia – 22% wskazań. Z kolei 19% uważa, że będzie to nowotwór złośliwy, a 18% przewiduje przyczynę naturalną, czyli śmierć ze starości. Na czwartym miejscu znalazł się konflikt zbrojny, który wskazuje 5% zapytanych, a na kolejnym – choroby układu oddechowego (4%). 3% spodziewa się śmierci wskutek wypadku, a ponad jedna piąta nie potrafiła wskazać żadnej odpowiedzi.

Ograniczanie używek wystarczy?

Najczęstszym działaniem podejmowanym, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, jest ograniczanie używek. Robi tak 48% badanych w wieku 30–50 lat. Na kolejnych miejscach są utrzymywanie właściwej wagi i dobre odżywianie (40%). Z kolei 37% uważa, że elementem troski o zdrowie, który wdraża, jest utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi. Aktywność fizyczną wymienia 36%, a jedna trzecia dba o dobry sen.

– Za rzadko robimy badania profilaktyczne, gdy nic nam nie dolega. Do lekarza idziemy dopiero wtedy, gdy nas coś boli, za co później płacimy krótszym życiem. Dotyczy to głównie mężczyzn. Kobiety bardziej kompleksowo dbają o swoje zdrowie, są przyzwyczajone do regularnych badań. Ta troska o siebie i rodzinę przekłada się również na większe zainteresowanie rozmową o ubezpieczeniu i zawarciem polisy. Ubezpieczenie na zdrowie i życie oznacza dodatkowe pieniądze, które będą potrzebne w razie choroby, a także więcej możliwości szybszego i lepszego leczenia – mówi Witold Majka, agent ubezpieczeniowy Allianz Polska.

Badanie „Polaków troski i beztroski” przeprowadzono przez Norstat Polska na zlecenie Allianz Polska w grudniu 2022 r. na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie kobiet i mężczyzn w wieku 30–50 lat. N=1513. Ankieta CAWI.

(AM, źródło: Allianz)