Allianz: Ryzyko cyber zagrożeniem numer jeden dla biznesu 

0
955

Według Barometru Ryzyka Allianz, incydenty cybernetyczne, takie jak ataki ransomware, naruszenia bezpieczeństwa danych i zakłócenia IT, będą największym zagrożeniem w skali globalnej dla firm w 2024 roku. Na drugim miejscu znalazło się ściśle powiązane z powyższym ryzyko zakłócenia działalności. Katastrofy naturalne, pożary, eksplozje oraz ryzyko polityczne i przemocy były zagrożeniami, które odnotowały największe wzrosty obaw w zestawieniu opartym na spostrzeżeniach ponad 3000 specjalistów ds. zarządzania ryzykiem.

Dyrektor generalny Allianz Commercial, Petros Papanikolaou, komentuje: – Największe ryzyka i wzrosty w tegorocznym Barometrze Ryzyka Allianz odzwierciedlają najważniejsze problemy, przed którymi stoją obecnie firmy na całym świecie – cyfryzacja, zmiany klimatyczne i niepewne otoczenie geopolityczne. Wiele z tych zagrożeń już się ujawniło, a ekstremalne warunki pogodowe, ataki oprogramowania ransomware i konflikty regionalne spowodują dalsze testy odporności łańcuchów dostaw i modeli biznesowych w 2024 r. Brokerzy i klienci firm ubezpieczeniowych powinni być tego świadomi i odpowiednio dostosowywać ochronę ubezpieczeniową.

Duże korporacje, średnie i mniejsze przedsiębiorstwa łączą te same obawy dotyczące ryzyka – wszystkie martwią się głównie cyberbezpieczeństwem, przerwami w działalności gospodarczej i katastrofami naturalnymi. 

Trendy napędzające aktywność cybernetyczną w 2024 roku

Incydenty cybernetyczne, które zdobyły 36% wskazań już trzeci rok z rzędu są najważniejszym ryzykiem na świecie – po raz pierwszy z tak wyraźną przewagą (5 punktów procentowych) nad drugim miejscem. Za najbardziej niepokojące cyberzagrożenie uznano naruszenie bezpieczeństwa danych – 59% wskazań. Na drugim miejscu znalazły się ataki na infrastrukturę krytyczną i aktywa fizyczne (53%). Ataki ransomware, których nasilenie w 2023 r. przyczyniło się do ponad 50% wzrostu roszczeń w porównaniu do 2022 r., zajęły trzecie miejsce (53%).

Przerwy w działalności gospodarczej i katastrofy naturalne 

Pomimo złagodzenia popandemicznych zakłóceń w łańcuchu dostaw w 2023 r., przerwa w działalności, na którą wskazało 31% ankietowanych, utrzymuje pozycję drugiego co do wielkości zagrożenia w 2024 r. Dlatego poprawa zarządzania ciągłością działania, identyfikacja wąskich gardeł w łańcuchu dostaw i rozwój alternatywnych dostawców nadal będą kluczowymi priorytetami zarządzania ryzykiem dla firm w 2024 roku. Z kolei katastrofy naturalne (26%) awansowały o trzy pozycje w górę. 

Zmiany klimatyczne (18%) nie zmieniły swojej pozycji w rankingu globalnym i nadal zajmują 7. miejsce, ale należą do trzech największych zagrożeń biznesowych w takich krajach, jak Brazylia, Grecja, Włochy, Turcja i Meksyk. Głównym zagrożeniem są fizyczne uszkodzenia majątku przedsiębiorstwa spowodowane częstszymi i poważniejszymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Do najbardziej narażonych należą sektory użyteczności publicznej, energetyczny i przemysłowy. Konflikty na Bliskim Wschodzie i Ukrainie oraz napięcia między Chinami a USA wywindowały ryzyko polityczne i przemocy wskazane przez 14% badanych  na 8. miejsce z 10. zajmowanego rok wcześniej.

Brak informatyków zwiększa ryzyko cyber

W kontekście globalnym niedobór wykwalifikowanej siły roboczej (12% wskazań) jest postrzegany jako mniejsze ryzyko niż w 2023 r., czego dowodem jest spadek z 8. na 10 lokatę w zestawieniu. Eksperci ds. informatyki lub danych są postrzegani jako najtrudniejsi do znalezienia, co sprawia, że kwestia ta ma kluczowe znaczenie w walce z cyberprzestępczością.

AM, news@gu.com.pl

(źródło: Allianz)