Allianz Trade: Inflacja to dla firm mniej gotówki i większe zadłużenie

0
593

Choć ostatni sezon po stronie przychodów był lepszy od oczekiwań – tylko cztery z 24 sektorów zanotowały spadek – to aż połowa z nich odnotowała spadek zysków w ujęciu rocznym. Prognozy i przewidywania również wskazują na słabnący impet: wskaźniki wzrostu przychodów w III kwartale zostały skorygowane w dół dla Ameryki Łacińskiej, regionu Azji i Pacyfiku oraz rynków wschodzących, a także w skali globalnej dla 15 sektorów – wskazuje Allianz Trade.

Z analiz ubezpieczyciela wynika, że pomimo przekroczenia w II kwartale 2022 roku poziomów z 2019 r. o 30% w Europie i 50% w USA, bufory gotówkowe przedsiębiorstw maleją. Powód? W 2022 roku większość firm zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie wykorzystywała te zasoby pieniężne.

Ze względu na uwarunkowania inflacyjne, zapotrzebowanie na kapitał obrotowy (WCR) wzrosło o 6 dni obrotu, do 71, w USA i o 10 dni, do 64, w Europie. To skłoniło firmy do budowania dźwigni finansowej. Tymczasem, jak wynika z analiz Allianz Trade, wyższe stopy procentowe powodują również wzrost kosztów odsetkowych, zwłaszcza w Europie (+20% skorygowane o zmianę zadłużenia długoterminowego).

W związku z tym kraje, sektory i firmy stoją obecnie przed różnymi wyzwaniami. W Europie kryzys energetyczny może okazać się poważnym ciosem dla sektorów energochłonnych (energetyka, papier, metale, kolej, przemysł chemiczny itp.), natomiast silny dolar może zaszkodzić sektorom eksportowym w USA. Zagrożone są również wydatki uznaniowe i budownictwo, natomiast energetyka powinna nadal radzić sobie dobrze – choć jest narażona na skutki działań politycznych (np. podatek „od super zysków”).

(AM, źródło: MultiAN)