KNF: To polityka cenowa ubezpieczycieli przyczyni się do wzrostu stawek w OC

0
711

Polska Izba Ubezpieczeń, wypowiadając się ostatnio na temat rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych, wskazuje, że będą one jedną z głównych przyczyn wzrostu cen polis OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce. Krystian Wiercioch, zastępca przewodniczącego KNF, podkreśla jednak, że stawki OC ppm. ustalają samodzielnie zarządy zakładów ubezpieczeń, zaś działania Komisji w tym zakresie nakierowane są na wyegzekwowanie stosowania się do przepisów prawa, a nie na regulację wysokości cen.

– Zakłady ubezpieczeń mają obowiązek wypłaty adekwatnego odszkodowania i na tej podstawie powinny skalkulować składkę. Brak podejmowania bieżących działań korygujących wysokość składki spowoduje konieczność skokowego podniesienia wysokości składek przez zakłady ubezpieczeń. Będzie to jednak wynik dotychczasowej polityki niektórych zakładów ubezpieczeń obniżania marż zysku, a nie działań KNF – powiedział PAP Biznes Krystian Wiercioch.

Dodał, że ceny OC ppm w Polsce nie podlegają regulacji. Przepisy ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej przewidują jedynie konieczność ustalenia stawki na poziomie nie niższym niż koszt świadczenia usługi – podał wnp.pl za PAP Biznes.

W celu wyznaczenia minimalnych standardów likwidacji szkód KNF przygotowała i 16 grudnia 2014 r. wydała wytyczne dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych. W ocenie Krystiana Wierciocha znacząco poprawiły one jakość procesu likwidacji szkód z ubezpieczenia OC ppm.

– Obecnie uchwalone rekomendacje, po przeprowadzonych przez KNF analizach i weryfikacji, pozostawiły znaczną część rozwiązań z wytycznych, wprowadzając jednocześnie nowe rozwiązania chroniące poszkodowanych przed kreatywnym podejściem niektórych zakładów ubezpieczeń do procesu wyznaczania wysokości świadczenia – powiedział.

W ocenie KNF funkcjonowanie jednolitych, wspólnych standardów znacząco obniża poziom ryzyka w działalności zakładów poprzez ograniczenie sporów z poszkodowanymi.

– Wyższy koszt wypłacanych odszkodowań ma oczywisty wpływ na wysokość składek ustalanych przez zakłady ubezpieczeń. Tym niemniej obniżanie jakości procesu likwidacji szkód czy też zaniżanie odszkodowań nie jest akceptowalną metodą na utrzymanie poziomu składek, czy też na ich obniżanie – powiedział Krystian Wiercioch. – Jeśli spojrzymy na średnią wysokość składek za ubezpieczenie OC ppm na przestrzeni lat, nie sposób nie zauważyć, że po wzrostach w latach 2016–2017 średnia składka od kilku lat systematycznie spada. Nie można przemilczeć trendu obniżania się częstości występowania szkód w ostatnim czasie, ale jednak inflacja kosztów napraw, wzrost cen części, skomplikowanie procesów naprawy i wiele innych czynników kosztotwórczych przebijają ten trend, co znajduje odzwierciedlenie w malejących wynikach technicznych sektora ubezpieczeniowego. To oznacza, że brak podejmowania bieżących działań korygujących wysokość składki spowoduje konieczność skokowego podniesienia wysokości składek przez zakłady ubezpieczeń. Będzie to jednak wynik dotychczasowej polityki niektórych zakładów ubezpieczeń obniżania marż zysku, a nie działań KNF – dodał.

Zastępca przewodniczącego KNF zwraca uwagę, że zakłady mają obowiązek wypłaty adekwatnego odszkodowania i na tej podstawie powinny skalkulować składkę.

– To, że KNF poprzez swoje rekomendacje wskazuje miejsca w procesie, które wymagają dopracowania, nie uzasadnia wskazania KNF jako odpowiedzialnej za wzrost składek. Bo gdyby zakłady ubezpieczeń utrzymały wysoką jakość procesu likwidacji szkody, KNF nie miałaby pola do interwencji, a ceny ubezpieczenia OC ppm zostałyby naturalnie zwiększone – powiedział Krystian Wiercioch.

Więcej:

https://www.wnp.pl/finanse/wzrost-skladek-oc-to-nie-wina-knf-a-polityki-obnizania-marz-przez-ubezpieczycieli-wiercioch-knf,622131.html

AM, news@gu.com.pl

(źródło: wnp.pl, PAP Biznes)