Allianz Trade: Sztuczna inteligencja i neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

0
923

Allianz Trade i Inclusive Brains, francuski startup opracowujący nową generację interfejsów neuronowych zasilanych generatywną sztuczną inteligencją, nawiązały współpracę w celu opracowania Prometheusa, nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, przekształcającego różnorodne dane neurofizjologiczne w polecenia mentalne. Celem przedsięwzięcia jest pomoc osobom, które nie mogą używać rąk lub mówić, w obsłudze stacji roboczych, podłączonych obiektów i poruszaniu się po środowiskach cyfrowych bez konieczności pisania na klawiaturze, dotykania ekranu lub używania poleceń głosowych. Partnerstwo ma na celu przyspieszenie rozwoju rozwiązań wspomagających opartych na SI, które zapewnią osobom niepełnosprawnym większą autonomię i ułatwią im dostęp do edukacji i rynku pracy.

Technologia Prometheus jest już bardzo zaawansowana. Inclusive Brains opracowało multimodalną platformę pozyskiwania danych, która może monitorować, przetwarzać i klasyfikować różne sygnały neuropsychologiczne w tym samym czasie (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu). W połączeniu z modelem sztucznej inteligencji startupu umożliwia ona ludziom kontrolowanie ramienia egzoszkieletu za pomocą umysłu lub poprzez mruganie, zaciskanie zębów czy mimikę twarzy, w zależności od umiejętności i potrzeb. Przeprowadzono wiele testów użyteczności z organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnością poznawczą i paraliżem.

Allianz Trade wniesie do projektu ważne zasoby, pomagając w kwestiach finansowych, strategicznych i związanych z budowaniem rozpoznawalności projektu. – Zapewnimy wsparcie finansowe, strategiczne i logistyczne w celu dalszego rozwoju Prometheus BCI w zakresie badań i rozwoju oraz potrzeb materiałowych poprzez zakup czujników fizjologicznych i 2 ramion egzoszkieletu. Będziemy również wspierać Inclusive Brains w tworzeniu otwartego modelu Prometheus AI, aby wszyscy inni zaangażowani w rozwój integracji mogli czerpać korzyści z naszego partnerstwa. Egzoszkielety ramion, po odpowiednim przeszkoleniu i zaprogramowaniu, zostaną następnie przekazane organizacji non-profit wspierającej osoby z paraliżem. Naszym celem jest również zapewnienie Inclusive Brains i Prometheus jak najszerszego zasięgu poprzez wspieranie wszystkich działań komunikacyjnych na skalę globalną. Wierzymy, że mamy do odegrania ważną rolę w podnoszeniu świadomości ludzi na temat mocy sztucznej inteligencji w celu wspierania integracji – wyjaśnia Aylin Somersan Coqui, CEO Allianz Trade.

Konkretne zastosowanie już wkrótce

Za kilka tygodni neurotechnologia Prometheus zostanie wykorzystana przez osobę z niepełnosprawnością ruchową do sterowania egzoszkieletem ramienia podczas sztafety z pochodnią olimpijską. Poprzez to pierwsze publiczne zastosowanie i wykorzystanie Prometheusa, Inclusive Brains i Allianz Trade chcą zwiększyć świadomość ludzi na temat potrzeby wspierania wysiłków naukowych i przemysłowych w dziedzinie technologii wspomagających opartych na sztucznej inteligencji, które poprawiają integrację w miejscu pracy i poza nim.

– To pierwszy krok na długiej drodze: w ramach Inclusive Brains planowane są też inne, konkretne zastosowania, takie jak opracowanie klawiatury sterowanej umysłem i wykorzystanie modeli sztucznej inteligencji do poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy. Jesteśmy przekonani, że generatywna sztuczna inteligencja w połączeniu z najnowocześniejszymi interfejsami neuronowymi przyspieszy integrację osób niepełnosprawnych i będzie z korzyścią dla wszystkich – dodaje Aylin Somersan Coqui.

– Podążając śladami pilota (zdalnego sterowania), który zmienił życie osób niepełnosprawnych jeszcze zanim został masowo przyjęty przez ogół populacji, nasze niezależne od sprzętu interfejsy neuronowe oparte na sztucznej inteligencji utorują drogę dla nowej generacji inteligentnych narzędzi i stacji roboczych, które pomogą każdemu. Kontrolowanie umysłem podłączonych obiektów to coś, co ludzie robią już od jakiegoś czasu. Dużym wyzwaniem są rozwiązania umożliwiające precyzyjną kontrolę za pomocą poleceń mentalnych, które mogą być używane każdego dnia i na masową skalę. Właśnie dlatego musieliśmy współpracować z globalną korporacją podzielającą nasze wartości i wizję, aby przekształcić naszą innowację w opłacalny i skalowalny produkt. Dlatego cieszymy się, że możemy współpracować z Allianz Trade, ponieważ nasze cele są zbieżne: wykorzystanie technologii i sztucznej inteligencji dla wspólnego dobra – dodaje Paul Barbaste, współzałożyciel i CTO Inclusive Brains.

(AM, źródło: MultiAN)