AM Best: Dystrybutorzy na twardniejącym rynku

0
534

Cyberataki, zmiany klimatyczne, pandemia, a nawet inflacja to zaledwie kilka czynników zwiększających percepcję ryzyka, napędzającą zapotrzebowanie na bardziej wyspecjalizowaną ochronę, co podkreśla perspektywy wzrostu składek dla segmentu dystrybutorów ubezpieczeń (MGA).

Agencja AM Best szacuje, że całkowita suma składki przypisanej za pośrednictwem MGA (managing general agent – zarządzających agentów generalnych) w Stanach Zjednoczonych sięgnęła 60 mld dol. w 2021 r., w porównaniu z 51 mld dol. w 2020 – podaje portal Insurance Journal.

Było to następstwem wzrostu w gospodarce w 2021 r., kiedy zniesiono lockdowny i rozluźniono politykę pieniężną, co przyczyniło się do rzeczywistego wzrostu PKB o 5,7%. Wraz z nowym otwarciem w biznesie i handlu, branża ubezpieczeniowa odnotowała wzrost składek o 9,5%, będący efektem twardnienia rynkowych warunków i wycen.

AM Best szacuje, że składki, które przeszły przez rynek MGA, uległy podwojeniu w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Akwizycje i konsolidacje dystrybutorów ubezpieczeń doprowadziły do spadku liczby brokerów, podczas gdy liczba MGA wzrosła.

Wyspecjalizowani brokerzy przeszli na sposób działania MGA, zapewniając ubezpieczycielom bardziej efektywne kosztowo wprowadzenie na nowe rynki. Niektórzy zarządzający agenci generalni korzystają z ustanowionych relacji z grupami affinity i ich zdolności do łączenia ryzyk, aby zapewnić ubezpieczycielom dostęp do niszowych możliwości biznesowych.

Do obszarów niszowych możliwości zaliczają się ubezpieczenia cyber, gdzie problemem są  coraz bardziej wyrafinowane metody wymuszania okupu przez cyberprzestępców.

Innym obszarem jest zwiększona ostatnio częstotliwość i dotkliwość zdarzeń pogodowych wraz ze skutkami i problemami wynikającymi z zagrożeń wtórnych.

Inflacja z kolei przyczyniła się do wzrostu wartości aktywów – korporacje, konsumenci i ich agenci coraz częściej mają do czynienia z rynkiem ubezpieczeniowym o bardzo ostrożnym podejściu do ryzyka.

MGA odgrywają istotną rolę w dopasowywaniu do siebie tych ryzyk i ubezpieczycieli. Na rynkach pojawiło się wiele linii ubezpieczeń przyciągających kapitał i pracowników, takich jak ubezpieczenia dla kierownictwa firm czy ubezpieczenia cyber.

AM Best zalicza MGA do kategorii przedsiębiorstw o delegowanych uprawnieniach do zawierania umów ubezpieczenia (delegated underwriting authority enterprises – DUAE).

AC