W I kwartale 2023 r. prywatne i publiczne podmioty ubezpieczeniowe doświadczyły globalnych strat szacowanych na 15 mld dol., a więc wartości zbliżonej do średniej z ostatnich 10 lat – podał Aon w raporcie strat katastroficznych.
Z drugiej strony, globalne straty ekonomiczne (suma strat ubezpieczonych i nieubezpieczonych) z tytułu katastrof naturalnych w wysokości 63 mld dol. była zauważalnie powyżej średniej w porównaniu z bazową dla XXI w. wartością 53 mld dol. i znacznie powyżej mediany 38 mld dol. (nie zniekształconej przez rekordowy 2011 r.).
Za straty ekonomiczne w znacznej mierze odpowiadały niszczycielskie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii, których koszt wyniósł ok. 39,1 mld dol. i stanowił ponad połowę sumy całkowitej strat globalnych. Aon zastrzega, że ostateczny koszt może być znacznie wyższy, jako że liczenie strat będzie trwało jeszcze kilka miesięcy.
Aon w swoim raporcie podaje również, że większość strat ubezpieczonych w I kw. 2023 r. wygenerowały zdarzenia w Stanach Zjednoczonych (58%) i w regionie EMEA (25%).
Burze konwekcyjne w USA spowodowały straty ubezpieczone o wartości przekraczającej 5,5 mld dol. Poważny udział w globalnych stratach ubezpieczeniowych w I kw. miały bezprecedensowe zdarzenia pogodowe w Nowej Zelandii, jakie zaszły w okresie czterech tygodni: powódź w Auckland i cyklon Gabrielle. Szacunkowa wartość strat ubezpieczonych będących skutkiem tylko tych dwóch zdarzeń wyniosła niemal 2 mld dol.
I kwartał 2023 r. był najgorszym pod względem śmiertelności od 2010 r., kiedy trzęsienie ziemi na Haiti spowodowało ok. 160 tys. ofiar. Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w południowej Turcji i północnej Syrii spowodowało śmierć ponad 57 tys. ludzi i rozległe zniszczenia.
Styczeń 2023 r. był siódmym najcieplejszym globalnie od 1850 r., podczas gdy luty czwartym najcieplejszym, natomiast marzec drugim.
sowe
AC