Składki w ubezpieczeniach GAP również obowiązuje limit 150 tys. zł

0
539

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że możliwość odliczenia od przychodu całej składki ubezpieczenia od utraty wartości pojazdu istnieje wyłącznie wówczas, gdy wartość auta przyjęta w polisie nie przekracza 150 tys. zł – informuje „Dziennik  Gazeta Prawna”.

Werdykt NSA zapadł w sprawie spółki, która w ramach usług dodatkowych oferowała swoim klientom możliwość wypożyczenia lub leasingu samochodów. Firma była przekonana, że całkowitą kwotę składek w kupowanych przez nią polisach GAP dla wspomnianych aut można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednak w ocenie dyrektora Krajowej Izby Skarbowej, który powołał się na art. 16 ust. 1 pkt. 49 ustawy o CIT, jeśli wartość samochodu przyjęta w polisie mieści się w limicie 150 tys. zł, to istnieje odliczenia od przychodu całej składki. Jeśli zaś go przekracza, to wówczas można zaliczyć ją do kosztów tylko proporcjonalnie.

Stanowisko to potwierdziły zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1885/19), jak i NSA (wyrok NSA z 5 maja 2023 r., sygn. akt II FSK 112/21). W uzasadnieniu sędzia Jerzy Płusa podkreślił, że o ile limit 150 tys. zł nie dotyczy składek na OC i NNW, gdyż ich wysokość nie zależy od wartości auta, to w przypadku AC lub GAP – już tak. W ich bowiem przypadku wartość pojazdu stanowi istotny parametr.

Więcej:

 „Dziennik Gazeta Prawna” z 8 maja, Mariusz Szulc „Limit kosztowy dotyczy opłat za najem i ubezpieczenia GAP”

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)