Aon: Rosną koszty pracowniczej opieki medycznej

0
555

Według badania Aon „2020 Global Medical Trend Rates Report”, średnie globalne koszty opieki medycznej w 2020 roku wzrosną o 8% (7,8% w 2019 r.). Wynika to głównie z rozszerzenia benefitów i nieznacznego wzrostu prognozowanej inflacji.

Przewidywane wskaźniki kosztów opieki medycznej różnią się znacznie w zależności od regionu. Uważa się, że koszty wzrosną najbardziej w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie/w Afryce, przy czym średnie składki prognozowane są tam odpowiednio na poziomie 13,1 i 12,2%. Natomiast w Europie przewiduje się wzrost średniej składki na ubezpieczenie zdrowotne o 5,7%.

Wzrost kosztów opieki medycznej
  2019 2020
Świat   7,8% 8,0%
Europa   5,1% 5,7%
Ameryka Północna   6,4% 6,4%
Ameryka Łacińska i Karaiby   13,2% 13,1%
Azja i Australia   8,6% 8,7%
Bliski Wschód/Afryka   13,7% 12,2%

Aon oczekuje dalszego wzrostu kosztów planów medycznych z powodu starzenia się populacji na całym świecie, ogólnego pogorszenia stanu zdrowia, złych nawyków, które stają się powszechne w krajach rozwijających się, dalszego przenoszenia kosztów z programów społecznych i intensywnego wykorzystywania planów sponsorowanych przez pracodawców.

W Polsce prognozowany wskaźnik kosztów opieki medycznej wynosi 9% w 2020 roku, przy inflacji, która ma wynosić 1,9%. Według Aon wśród najważniejszych elementów planów medycznych znajdują się usługi specjalistów, wizyty w klinikach i laboratoriach, koszty administracyjne, profilaktyka oraz leki na receptę. Jeśli chodzi o schorzenia, które są najczęstszą przyczyną zgłaszania roszczeń medycznych, na pierwszym miejscu znalazły się nowotwory. Dalej w zestawieniu pojawiają się schorzenia sercowo-naczyniowe, ginekologia i prowadzenie ciąży oraz alergie.

Jakie czynniki stwarzają największe ryzyko? W Polsce zestawienie top 5 otwiera starzejące się społeczeństwo. Na kolejnych miejscach znalazły się nadciśnienie, wysoki cholesterol, palenie oraz brak aktywności fizycznej. Dodatkowo Aon sprawdził także, jakie środki zaradcze stosują pracodawcy w Polsce, aby zmniejszyć koszty planów medycznych. Krótka lista zawiera elastyczne plany benefitów medycznych, ograniczanie budżetu oraz inicjatywy wellness.

(AM, źródło: Aon)