Aviva: Azja atrakcyjna dla innych

0
805

Kontynuując operację ograniczania działalności do rynków o zasadniczym znaczeniu i wycofywania się z innych, brytyjska Aviva sprzedaje swój biznes wietnamski kanadyjskiemu ubezpieczycielowi ManuLife Financial Corp.

Po latach irytowania inwestorów niskimi notowaniami akcji ubezpieczyciela, pod nowym kierownictwem Amandy Blanc Aviva wyzbywa się spółek w Europie i Azji, aby skupić się na Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie. Jednocześnie firma ManuLife ogłosiła, że w ramach transakcji z Avivą zawarła 16-letnią umowę o bancassurance z Vietin Bank. Tym samym kanadyjski ubezpieczyciel zyskał potężne wsparcie na jednym z szybko rosnących rynków azjatyckich.

Aviva i ManuLife nie zdradziły finansowych szczegółów wietnamskich transakcji, ale brytyjski ubezpieczyciel podał, że jego wartość aktywów netto i nadwyżka wypłacalności według Solvency II zwiększy się o ok. 100 mln funtów. Dla ManuLife partnerstwo z Vietin Bankiem zacznie być źródłem wzrastających zarobków podstawowych na akcję zwykłą w 2022 r. Azja generuje 40% zarobków podstawowych ManuLife i transakcja przyczynia się do wzmocnienia pozycji ubezpieczyciela w regionie, co potwierdza Anil Wadhwani, regionalny prezes i dyrektor generalny. – Biorąc pod uwagę nasze ambicje rozwojowe, oczywiście inwestowanie w tej części świata i zwiększenie naszych zdolności dystrybucyjnych ma znaczenie przełomowe – mówi.

Model bancassurance jest również lukratywny dla banków komercyjnych w Azji, ponieważ globalni ubezpieczyciele chętnie płacą sowicie za dostęp do bankowej sieci dystrybucyjnej. Azja stała się polem bitwy dla zagranicznych ubezpieczycieli, których nęci niższy poziom penetracji ubezpieczeniowej i szybsze tempo wzrostu składek niż na rodzimych rynkach. Jednak Aviva w ramach swojej restrukturyzacji sprzedała we wrześniu większościowy udział w przedsięwzięciu w Singapurze, a ostatnio wyszła z joint venture w Hongkongu. Teraz kolej na sprzedaż podmiotów w niektórych krajach europejskich.

(AC, źródło: Reuters)