AXA proponuje ugodę francuskim restauratorom

0
303

AXA France zaoferowała francuskim właścicielom restauracji 300 milionów euro (365 milionów dolarów) za wymuszone przerwanie działalności w czasie pandemii. W ten sposób francuski ubezpieczyciel chce zakończyć trwający od roku spór prawny.

AXA France stara się zawrzeć ugodę z około 15 tys. klientów, którzy legitymują się „standardową umową” obejmującą rozszerzoną gwarancję na straty operacyjne po zamknięciu wskutek decyzji administracyjnych. Jak przypomina Bloomberg, początkowo ubezpieczyciel kwestionował zasadność zaspokojenia roszczeń restauratorów z posiadanych przez nich polis. Według firmy, koszty ugód szacowane na 300 mln euro (bez podatku i po reasekuracji) zostaną zrekompensowane przez korzystne zmiany związane z koronawirusem w 2021 roku we Francji i Europie.

Proponowana kwota ma na celu pokrycie straty stanowiącej równowartość 15% obrotu z działalności gastronomicznej w okresie obowiązywania lockdownów. AXA przewiduje, że polubowna oferta będzie dostępna od 21 czerwca do 30 września. Aby móc z niej skorzystać, wystarczy skontaktować się ze swoim agentem.

Ugoda ma zakończyć całoroczną publiczną walkę między AXA a klientami. Po tym, jak ubezpieczyciel ostatecznie zgodził się na pokrycie strat poniesionych przez kilkaset restauracji, musiał stawić czoła pozwom składanym w sądach francuskich.

W chwili gdy restauratorzy mogą wreszcie powitać klientów z powrotem w swoich placówkach, chcemy działać tak, aby każdy mógł patrzeć w przyszłość i zdecydowanie wkroczyć na ścieżkę ożywienia biznesu. Ta inicjatywa, bezprecedensowa w swojej skali dla AXA France, będzie realizowana w całej Francji przez 300 tys. naszych agentów generalnych i wszystkich naszych partnerów dystrybucyjnych przy wsparciu naszych zespołów – powiedział Patrick Cohen, dyrektor generalny AXA France cytowany w komunikacie firmy.

– Żałujemy nieporozumień z niektórymi klientami, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że sektor ten został szczególnie mocno dotknięty podczas kryzysu sanitarnego – dodał.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl