AXA: Wielki plan odkupu akcji

0
643

Francuska AXA uzyskała 3% wzrostu zysku netto za I połowę roku, co spowodowało zwyżkę cen akcji. Ubezpieczyciel jednocześnie ogłosił nowy program odkupu akcji.

AXA, drugi po niemieckim Allianz największy ubezpieczyciel europejski, zapowiedział, że odkupi akcje o łącznej wartości 1 mld euro. Podobny plan ujawniło włoskie Generali, rywal francuskiego ubezpieczyciela.

Plan AXA ucieszył analityków, gdyż cena akcji wzrosła o 5%. „Jesteśmy mile zaskoczeni, nie tylko ogłoszeniem nowego odkupu, ale też jego wielkością. 1 mld euro to znacznie więcej niż 0,7 mld euro korzyści uzyskanej na restrukturyzacji firmy” – napisała w nocie do klientów firma brokerska Jefferies, zalecając wobec akcji AXA „kupuj”.

Zysk AXA za I półrocze wzrósł dzięki wyższym przychodom z linii takich jak ubezpieczenia zdrowotne, przeważając nad finansowymi skutkami wojny w Ukrainie. AXA zarobiła 4,1 mld euro, w porównaniu z 3,99 mld euro rok wcześniej. Globalna branża ubezpieczeniowa ma do spłacenia ogromne roszczenia w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale AXA jest pewna osiągnięcia swoich strategicznych celów wzrostu założonych na 2023 r.

(AC, źródło: Reuters)