Bezpieczny dom z psem na dodatek

0
1855

Laureat godła Teraz Polska w 2022 r. i dwukrotny zwycięzca rankingu „Rzeczpospolitej” na najlepsze ubezpieczenie mieszkania – Bezpieczny Dom – zaskakuje szerokością swojego zakresu.

Ubezpieczenie można kupić w dwóch wersjach: od ryzyk nazwanych, takich jak kradzież z włamaniem, pożar, zalanie czy uderzenie pioruna, albo all risk, które obejmuje ochroną szkody wyrządzone wskutek wszystkich nagłych i nieprzewidzianych ryzyk, powstałych niezależnie od woli ubezpieczającego (oczywiście z wyjątkiem wyłączeń opisanych w OWU).

Bezpieczny Dom umożliwia standardowo zabezpieczenie murów, szyb i elementów szklanych, stałych elementów mieszkania, takich jak drzwi, okna, glazura, tynki, instalacje, zabudowa kuchenna.

Ofertę wyróżnia jednak kilka elementów: ubezpieczenie mienia podręcznego od kradzieży z włamaniem, również poza domem, ryzyko dewastacji (graffiti), ryzyko utraty wody lub gazu, a także – zwrot kosztów poszukiwania i usunięcia przyczyny szkody, uprzątnięcia pozostałości po szkodzie oraz szkód wyrządzonych akcją ratowniczą, również podczas ratowania zdrowia i życia.

Bezpieczny Dom to także kilkanaście różnych usług Assistance HOME MED w standardzie. Dzięki temu właściciele nie tylko zabezpieczają majątek, ale mają dostęp do opieki medycznej, pomocy fachowca w naprawach RTV/AGD czy pomocy w organizacji obowiązkowych przeglądów technicznych.

Ubezpieczyć można również ruchomości – sprzęt AGD, elektronikę, meble, ale też rowery, hulajnogi elektryczne, a nawet przedmioty osobistego użytku, jak książki czy ubrania, i ruchomości domowe na zabudowanych balkonach, logiach, tarasach czy w tzw. ogrodach zimowych,

Wszystkie ryzyka

W wariancie All Risk polisa obejmie zakresem również szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta czy przepięcia (te również w ryzykach nazwanych). W przypadku domów z ogrodzeniem polisą objęte są także obiekty małej architektury wraz z ich zewnętrznymi stałymi elementami, trwale związane z gruntem, jak wiaty, altanki czy pergole, a nawet murki ogrodowe, posągi, system nawadniania ogrodu czy lampy ogrodowe, które są stałymi elementami posesji.

Ubezpieczeniu podlega także roślinność ogrodowa – drzewa i krzewy zasadzone w gruncie na posesji, na której posadowiony jest ubezpieczony dom, meble ogrodowe, grille, urządzenia sportowe i służące do celów rekreacyjnych (z wyłączeniem trampolin), a nawet piaskownice czy wyposażenie placu zabaw; w tym również od kradzieży. Inną zabezpieczaną kategorią są nawierzchnie placów, boiska, podjazdy, chodniki czy ogrodzenie posesji wraz z bramą.

Po opłaceniu dodatkowej składki ochronę można rozszerzyć m.in. o: ubezpieczenie zielonych źródeł energii na budynku bądź na posesji (solary, fotowoltaika), budynków niemieszkalnych, stałych elementów posesji, m.in. ogrodzenia, instalacji wraz z urządzeniami i osprzętem (przydomowa oczyszczalnia ścieków, pompa ciepła), w ramach ruchomości domowych – rzeczy gości, rzeczy w czasowym posiadaniu oraz roślinność ogrodowa – od kradzieży zwykłej.

Bezpieczny Dom to także możliwość ubezpieczenia nieruchomości w budowie oraz domu jednorodzinnego wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego.

Ubezpieczenia dodatkowe

Ciekawym rozszerzeniem polisy mieszkaniowej jest ubezpieczenie chroniące seniorów, które zapewnia wypłatę (do SU 3000 zł) w przypadku wyłudzenia pieniędzy przy użyciu podstępu, np. na policjanta czy na wnuczka. Senior może również korzystać ze świadczeń assistance medycznego, czyli, np. wizyty lekarskiej, transportu do placówki czy dostawy leków po powrocie ze szpitala.

Ewolucja ochrony ubezpieczeniowej jest odzwierciedleniem zmian społecznych w naszym kraju. Dzieci przeprowadzają się do większych miast, a ich rodzice zostają sami. Często to właśnie dzieci wybierają i opłacają polisę. Oczekują, że będzie spełniała także oczekiwania seniorów tam mieszkających.

Prawie połowa Polaków ma w swoim gospodarstwie domowym psa, a 35% kota (według danych Brit). Ich właściciele tylko w ubiegłym roku wydali na zwierzęta ponad 5,5 mld zł, a w latach 2023–2025 będzie to łącznie ponad 18 mld zł. Rosnące koszty utrzymania pupili sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które zabezpieczają przed niespodziewanymi wydatkami związanymi z ich leczeniem. Osoby, które dowiadują się podczas rozmowy z naszymi agentami, że mogą z ubezpieczenia pokryć rachunek od weterynarza, reagują bardzo pozytywnie. Takie rozszerzenie zapewnia wypłatę w przypadku leczenia po m.in.: pogryzieniu przez inne zwierzę, potrąceniu przez auto czy otruciu związanym z kradzieżą lub włamaniem.

Inne dostępne wraz z polisą ubezpieczenia dodatkowe to: OC w życiu prywatnym (w zakresie z rażącym niedbalstwem), NNW, ubezpieczenie ochrony prawnej czy nagrobków.

Iwona Konarzewska
menedżerka ds. ubezpieczeń domów i mieszkań w TUZ Ubezpieczenia