Branża ubezpieczeniowa przyłącza się do dekarbonizacji globalnej żeglugi

0
513

Wiodące firmy z branży ubezpieczeń morskich przyłączyły się do inicjatywy łączącej ich działalność ubezpieczeniową z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla z globalnej żeglugi. To efekt rosnącej presji na sektor, aby stał się w pełni ekologiczny.

Jak podaje Reuters, firmy, które podpisały się pod Zasadami Posejdona dotyczącymi ubezpieczeń morskich, zobowiązują się do oceny i ujawnienia dostosowania swoich portfeli kadłubów i maszyn do klimatu oraz porównania ich z celami agencji żeglugowej ONZ, Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Zakładają one zmniejszenie ogólnej emisji gazów cieplarnianych przez statki o 50% w stosunku do poziomu z 2008 r. do 2050 r., chociaż istnieje rosnąca presja na zobowiązanie do pełnej dekarbonizacji do 2050 r. 

– Ramy ujawniania zapewnione przez Zasady Posejdona umożliwią nam wiarygodne raportowanie naszych postępów w kierunku ubezpieczenia zerowego netto przy użyciu szczegółowych danych morskich – powiedziała cytowana w oświadczeniu Patrizia Kern, kierownik ds. morskich Swiss Re Corporate Solutions.

Rolf Thore Roppestad, dyrektor generalny ubezpieczyciela morskiego Gard, dodał, że „wspólnym celem jest przyspieszony ruch w kierunku zdekarbonizowanego przemysłu”.

Inni ubezpieczyciele i reasekuratorzy, którzy głosili swój akces do inicjatywy, to Hellenic Hull Management, SCOR, Victor International i Norwegian Hull Club. Oprócz nich dołączyły Willis Towers Watson, specjalistyczna agencja ubezpieczeniowa EF Marine oraz stowarzyszenie ubezpieczeń morskich Cefor.

(AM, źródło: Reuters)