Podczas gdy zainteresowanie ubezpieczeniami cyber niezaprzeczalnie rośnie, zwłaszcza wobec zwiększonego ryzyka związanego z wojną w Ukrainie i pracą zdalną, cena nadal wydaje się za wysoka dla brytyjskich małych i średnich przedsiębiorstw.
Z ankiety przeprowadzonej przez firmę analityczną Global Data wynika, że 38% takich firm uważa za nieprawdopodobne, aby stały się celem cyberataku, natomiast 29% zrezygnowało z posiadanych polis w 2021 r. w ramach cięcia kosztów.
– Wyniki za 2021 r. ankiety ubezpieczeniowej wśród małych i średnich przedsiębiorstw sugerują, że przedstawiciele tego sektora są świadomi zagrożenia, ale nie mają poczucia, że dotyczy ono ich firm. Spodziewamy się, że chociaż w niedalekiej przyszłości zainteresowanie cyberubezpieczeniami nadal będzie rosło, cena wciąż będzie największą przeszkodą dla ich zakupu – powiedział Ben Carey-Evans, analityk ubezpieczeniowy w Global Data.
Global Data zauważa, że wraz ze wzrostem ryzyka ataku będą rosły składki. Zważywszy, że cięcie kosztów jest jednym z najczęstszych powodów rezygnacji z polisy, będzie to znacząca przeszkoda.
– Nawet jeśli brytyjskie MiSie coraz bardziej obawiają się, że staną się celem cyberprzestępców, ich gotowość do płacenia jeszcze wyższych składek za swoją ochronę nie ma szans wzrosnąć – zauważa Carey-Evans. – Dla ubezpieczycieli jest to produkt trudny do wyceny, bowiem w odróżnieniu od innych nie da się tu ograniczyć ryzyka – każde przedsiębiorstwo z sektora może stać się obiektem cyberataku w każdym momencie, a koszta mogą być znaczne.
Rosyjska agresja na Ukrainę zwiększyła potencjalne ryzyka dla cyberbezpieczeństwa. Brytyjskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego w marcu 2022 r. rekomendowało wszystkim organizacjom w Wielkiej Brytanii wzmocnienie środków bezpieczeństwa.
– Kiedy liczba poważnych ataków stale rośnie, świadomość, że każdy jest narażony – nawet MiSie – powinna przełożyć się na wzrost popytu na cyberubezpieczenia. Jednak cena wciąż pozostaje problemem, zwłaszcza że sektor zmaga się z ogólnie trudną sytuacją gospodarczą – podsumowuje ekspert.
AC