Co czwarty internauta nie czuje się w sieci bezpiecznie

0
184

27% użytkowników sieci uczestniczących w badaniu „Bezpieczeństwo w internecie” przeprowadzonym na zlecenie Europ Assistance Polska deklaruje, że ma obawy związane z korzystaniem z niej. Jednocześnie tyle samo procent nie posiada antywirusa na swoim komputerze. 10% respondentów nigdy nie zmienia hasła lub danych uwierzytelniających, a 1/3 robi to rzadko.

Ponad 80% uczestników badania zadeklarowało, że kilka razy dziennie surfuje po internecie. 27% badanych przyznaje, że ma obawy związane z zagrożeniami, jakie wynikają z dostępu do internetu. Od czasu poprzedniej edycji badania (2017 rok) odsetek ten wzrósł o 2 pp.

Prawie połowa ankietowanych obawia się zagrożeń związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w sieci. 48% niepokoi myśl, że najmłodsi mogą mieć kontakt ze środowiskiem pedofilskimi, ich zdjęcia mogą być udostępnione na stronach pornograficznych lub mogą oni stać się ofiarą zniesławienia czy cyberprzemocy. Równie mocno respondenci obawiają się cyberzagrożeń (48%) i wynikających z nich konsekwencji, m.in. utraty pieniędzy z konta bankowego, ataku wirusa, kliknięcia w link, który zainfekuje sprzęt, bycia szpiegowanym czy kontrolowanym.

Z kolei 47% badanych niepokoją zagrożenia wynikające z dokonywania płatności internetowych. Obawy respondentów najczęściej wiążą się z dokonywaniem operacji/płatności na fałszywych witrynach. Ankietowani boją się także, że w sieci pozostaną ich dane osobiste lub że ich karty zostaną sklonowane. Obawy dotyczą także braku możliwości kontrolowania wszystkich swoich danych osobowych umieszczonych w internecie (49%). Badani niepokoją się, że ich dane wykorzystane zostaną do otworzenia rachunku bankowego czy przysłużą się do innej nielegalnej działalności.

– Wyniki te pokazują, że świadomość internautów powoli, lecz systematycznie rośnie. Jednak nadal wiele osób surfujących w sieci nie zdaje sobie sprawy ze stopnia zagrożenia, na jakie jest narażonych. Znaczna część internautów ma przekonanie, że w sieci jest bezpieczna i anonimowa, a wszelkie niebezpieczne sytuacje ich nie dotyczą – mówi Marcin Zieliński, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Europ Assistance Polska.

Jak internauci zabezpieczają swoje dane?

Używanie oprogramowania antywirusowego, a także stosowanie mocnych i rozbudowanych haseł zabezpieczających jest podstawą do zachowania bezpieczeństwa w sieci. Wyniki badania pokazują, że 73% ankietowanych posiada antywirusa zainstalowanego na komputerze. W przypadku smartfona takiego zabezpieczenia używa 62%, a na tablecie antywirusa instaluje 39% respondentów. Z kolei 10% badanych deklaruje, że nigdy nie zmienia hasła lub danych uwierzytelniających, a 1/3 robi to rzadko. Ponadto 1/4 respondentów używa kilku haseł dla wszystkich stron internetowych i portali społecznościowych.

Ochrona przed cyberzagrożeniami

75% badanych uważa, że bezpieczeństwo cybernetyczne jest ważne. 52% jest zainteresowanych usługami zwiększającymi bezpieczeństwo w sieci, a 35% deklaruje chęć zakupu takiego rozwiązania. Według badanych najbardziej wiarygodne instytucje, które mogą oferować takie rozwiązania, to banki (81%), serwisy płatnościowe typu BLIK, Pay Pal, PayU, dotpay (71%) i firmy ubezpieczeniowe (58%).

– Konsekwencje wynikające z zagrożeń cybernetycznych, w tym nieuczciwego lub szkodliwego wykorzystania danych osobowych czy finansowych, mogą mieć nieoczekiwany skutek, zarówno materialny, jak i niematerialny. Dlatego większość osób deklaruje potrzebę ochrony na taką okoliczność. Oferujemy klientom produkt, który łączy w sobie zarówno element prewencyjny, jak i ochronę ubezpieczeniową z assistance. To kompleksowe podejście pozwala na monitorowanie bezpieczeństwa swoich danych, a także gwarantuje wsparcie w sytuacji, gdy do cyberzagrożenia już dojdzie – dodaje Zieliński.

O badaniu:

Badanie “Bezpieczeństwo w internecie”, które dotyczyło działań podejmowanych online, obaw związanych z korzystaniem z internetu i bezpieczeństwa w sieci, zostało zrealizowane w kwietniu 2022 roku przez firmę badawczą ARC Rynek i opinia na zlecenie Europ Assistance Polska. Reprezentatywna próba badawcza wyniosła 1015 osób, które udzieliły swoich odpowiedzi w ramach ankiety internetowej.

(AM, źródło: Europ Assistance)