Chiński ubezpieczyciel przeciera szlak do Londynu

0
396

Chiny nakłaniają krajowe firmy do wejścia na giełdę w Londynie. W następstwie kryzysu wywołanego przez koronawirusa azjatycki kraj chce wzmocnić swoje zagraniczne więzi w ramach planu Stock Connect.

Plan Shanghai-London Stock Connect, który jest realizowany od ubiegłego roku, ma na celu pomoc chińskim firmom w rozszerzeniu bazy inwestorów i danie inwestorom z Chin kontynentalnych dostępu do firm notowanych w Londynie – wyjaśnia agencja Reuters.

Początkowo planem miało zostać objętych kilka firm przez pierwsze dwa lata. W obecnej sytuacji chińskie władze postanowiły dać zielone światło dla przyspieszenia procesu.

China Pacific Insurance będzie prawdopodobnie pierwszą chińską firmą, która zadebiutuje na londyńskiej giełdzie w tym roku, nastawiając się na pozyskanie 2–3 mld dol. Wycena może być przedstawiona we wrześniu lub październiku tego roku.

Jak zwraca uwagę jedno ze źródeł, na które powołuje się Reuters, londyński bankowiec zaangażowany w przygotowanie kilku planowanych transakcji, wprowadzenie chińskich akcji na giełdę niekoniecznie będzie łatwe w aktualnej sytuacji.

Jego zdaniem rynek IPO jeszcze przez dłuższy czas pozostanie niepewny, a to nie są aktywa, które „trzeba mieć”. Inwestorzy będą zajęci wspieraniem firm, jakie już mają w swoich portfelach, i prawdopodobnie podejdą do sprawy wybiórczo.

Od wybuchu pandemii, która uderzyła we wzrost gospodarczy, wprowadziła zamęt na giełdach i zdestabilizowała rynek w skali niespotykanej od lat, rynek pierwszych ofert publicznych na świecie był zamknięty.

AC