Co poprawić, aby zachęcić do oszczędzania w PPK?

0
1088

Zdaniem Roberta Zapotocznego, prezesa PFR Portal PPK, obecny niski poziom partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych (30,8%) jest między innymi efektem zawirowań związanych ze zmianami w OFE sprzed kilku lat. Wierzy on jednak, że już wkrótce uczestników w systemie zacznie przybywać, dzięki planowanym w nim zmianom – informuje „Puls Biznesu”.

Według Roberta Zapotocznego spore znaczenie dla poziomu partycypacji miała też postawa pracodawców. Prezes podzielił ich na trzy grupy: zachęcających do PPK, pozwalających oszczędzać w systemie, ale nie wspierających jego uczestników oraz uniemożliwiających przystąpienie do planów. Łukasz Witkowski, senior associate Mercer Marsh Benefit, dodaje do tego niski poziom zaufania społeczeństwa do państwa i negowanie wszystkiego, co jest przez nie wprowadzane.

 „PB” wskazuje, że obecnie najwyższa partycypacja jest odnotowywana w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 pracowników – wynosi blisko 45%. W pozostałych firmach oraz instytucjach administracji państwowej i samorządowej z trudem przekracza ona poziom 22%. W tych ostatnich często jest to konsekwencja polaryzacji politycznej. Prezes PFR Portal PPK zapowiada, że podczas tegorocznego przeglądu przepisów dotyczących systemu będzie starał się doprowadzić do zmiany przepisu, zgodnie z którym pracownika można zgłosić do programu dopiero po 90 dniach zatrudnienia. Robert Zapotoczny chciałby skrócenia tego okresu do dwóch tygodni, pozostawiając możliwość przystąpienia po upływie trzech miesięcy. Byłby też za wprowadzeniem sankcji dla firm, które utrudniają pracownikom uczestnictwo w programie, ale ma świadomość trudności z wprowadzeniem i egzekwowaniem takiego przepisu.

Z kolei Marcin Żółtek, wiceprezes TFI PZU, jest zdania, że niezbędne jest uproszczenie komunikacji instytucji zarządzających aktywami z uczestnikami, która jest trudna ze względu na ograniczenia RODO. Zdaniem eksperta warto również rozważyć wprowadzenie zachęt do oszczędzania, np. ulg podatkowych, oraz doprecyzować kwestie związane z tworzeniem PPK przez jednostki sektora finansów publicznych.

Prezes PFR Portal PPK oczekuje, że na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 r., czyli po ponownym obligatoryjnym zapisie pracowników do PPK, liczba uczestników systemu wzrośnie o milion osób. Robert Zapotoczny uważa, że czas działa na korzyść PPK, podobnie jak rzetelna komunikacja.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 25 stycznia, Karolina Wysota „PPK pokutują za cudze grzechy”:

https://www.pb.pl/ppk-pokutuja-za-cudze-grzechy-1139373

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)