Porówneo zauważa spadek cen OC w ostatnim kwartale 2021 roku

0
244

Z analizy cen polis kupionych na Porówneo w czwartym kwartale 2021 roku wynika, że średnia cena OC ppm nabytego na portalu porównywarki wynosiła 672 zł, o 2% mniej niż rok wcześniej. To już czwarty z rzędu Indeks Portfela Porówneo raportujący spadek stawek OC ppm w relacji do cen sprzed roku.

– Wszyscy odczuwamy teraz wzrost domowych rachunków i tym większe znaczenie ma oszczędzanie – dopóki jest to możliwe – przy zakupie ubezpieczenia OC – mówi Wojciech Rabiej, prezes Porówneo.

Zdaniem analityków porównywarki do spadku cen przyczynił się ubiegłoroczny lockdown, jak również poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach czy powściągliwość ubezpieczycieli w podnoszeniu stawek w obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych. Mimo to w górę poszły koszty wypadków drogowych i wypłat towarzystw. Wynikało to m.in. z droższych części zamiennych, a tym samym wyższych kosztów napraw po wypadkach czy z rosnącego katalogu zadośćuczynień. Eksperci zwracają uwagę, że wobec rosnącej inflacji, cen benzyny, żywności, energii oraz przy słabym złotym, który pociąga za sobą m.in. wzrost cen sprowadzanych części, niskie składki za ubezpieczenia OC samochodów nie utrzymają się długo i prognozują ich wzrost. 

– Trudno definitywnie prognozować skokowy wzrost cen polis OC. Wprowadzone od nowego roku drakońskie podwyżki stawek mandatów pokazują, że kierowcy jeżdżą jakby spokojniej – zauważa Wojciech Rabiej. – Również planowane powiązanie cen OC z punktami karnymi kierowcy może doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa na drogach i w efekcie, choć w części, zniwelować rosnące koszty ubezpieczycieli. Dlatego bardziej prawdopodobne wydaje się coraz większe różnicowanie cen OC, tak że szkodowi kierowcy odczują swój styl jazdy w wysokości składki za to ubezpieczenie– wyjaśnia.

Kto cieszy się z największych spadków cen?

Z danych Porówneo wynika, że w IV kw. 2021 r. właściciele pojazdów niemal wszystkich grup wiekowych mogli zaoszczędzić. Z największych obniżek cieszyli się najmłodsi kierowcy, płacący najdrożej za to obowiązkowe ubezpieczenie. I tak osoby w wieku 18–22 lata nominalnie były w stanie zaoszczędzić 135 zł. W końcu roku za pełne OC na portalu Porówneo płaciły one przeciętnie 1711 złotych (-7,3% r/r). Z kolei osoby w wieku 23–26 lat były w stanie zauważyć spadek ceny o 108 zł. O ile w końcu 2020 roku średnia stawka ich OC ppm wynosiła 1298 zł, to rok później była niższa o 8% (1190 zł). Natomiast ci między 27. a 29. rokiem życia mogli znaleźć roczne OC ppm za średnio 870 zł, o 69 zł mniej niż przed rokiem.

Również inni kierowcy byli w stanie dostrzec, że w ostatnim kwartale 2021 r. płacili mniej niż rok wcześniej. Na stawki o około 3–4% niższe mogli liczyć właściciele aut, w wieku 60+ oraz trzydziestolatkowie. Z kolei czterdziestolatkowie płacili praktycznie tyle samo co przed rokiem.

Ceny w województwach

Spadki cen OC ppm. nastąpiły w większości województw. Kierowcy z opolskiego i zachodniopomorskiego mogli odnotować największe, wynoszące ok. 5% oszczędności. Ci pierwsi płacili średnio 577 zł, o 37 zł mniej niż przed rokiem. W drugim z województw średnia składka wyniosła 695 zł, mniej o 35 zł.

Na kilkuprocentowe oszczędności mogli liczyć mieszkańcy kolejnych ośmiu województw. Największe spadki odnotowano w mazowieckim, śląskim i lubuskim. W ciągu 12 miesięcy średnie stawki w tych regionach obniżyły się odpowiednio o: 31, 26 i 20 zł do 737, 628 i 681 zł.

W pozostałych sześciu województwach ceny utrzymywały się na poziomie sprzed roku lub były nieznacznie wyższe. Najwięcej płacili mieszkańcy dolnośląskiego – średnio 755 zł, o 1% mniej niż przed rokiem. Z kolei najmniejsze obciążyła przypadły w udziale posiadaczom aut z podkarpackiego – 558 zł, o ponad 2% mniej niż przed rokiem.

Ceny w zależności od płci

W ostatnim kwartale mężczyźni płacili za OC ppm. średnio 664 zł, mniej o 20 zł w stosunku do danych sprzed roku. Średnia stawka dla kobiet wyniosła z kolei 692 zł, o 2 zł więcej niż rok wcześniej. Luka w cenie między płciami jest podobna do tej sprzed roku. Nadal kobiety płacą o około 28 zł więcej niż mężczyźni.

Największe, bo wynoszące ponad 13%, spadki cen w ciągu dwunastu miesięcy mogły zauważyć  kobiety w wieku 23–26 lat, dla których średnia cena OC ppm. wyniosła 1139 zł. Również dwudziestolatki mogły znaleźć polisę o 12% tańszą niż przed rokiem – średnio za 824 zł. Natomiast wśród mężczyzn najwięcej (8%) mogli zaoszczędzić również najmłodsi kierowcy, którzy nie przekroczyli 23 lat. Za tę polisę płacili oni średnio 1808 zł.

O raporcie:

Indeks Portfela Porówneo to analiza cen komunikacyjnych ubezpieczeń OC w Polsce. Pokazuje, jak kształtowały się średnie ceny polis, sprzedanych poprzez porowneo.pl. Pod uwagę branych jest ponad pół miliona cen transakcyjnych.

(AM, źródło: Porówneo)