Compensa o ochronie przed kradzieżą z włamaniem

0
836

Do niemal 3,5 mln kradzieży z włamaniem doszło w Polsce po 2000 roku – wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. Złodzieje najczęściej kradną małą elektronikę, biżuterię, koła i opony, sprzęt sportowy i gotówkę – twierdzą eksperci ubezpieczeniowi.

– Statystyki zgłaszanych szkód potwierdzają to, co widać w policyjnych danych. W ostatnich latach liczba kradzieży z domów i mieszkań nieco rośnie, ale utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. Choć na przestrzeni ostatnich 20 lat w Polsce zrobiło się pod tym względem bezpieczniej, to dziesiątki tysięcy przestępstw każdego roku trudno uznać za „dobrą wiadomość”. Warto pamiętać o tym zagrożeniu, zwłaszcza że właśnie rozpoczyna się kradzieżowy sezon. To nie tajemnica, że do włamań dochodzi najczęściej wtedy, gdy jesteśmy na urlopach – mówi Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa TU.

Zeszłoroczne statystyki pokazują, że w niektórych regionach do kradzieży z włamaniem dochodzi wyraźnie częściej niż w innych. Pod tym względem 2021 rok był najgorszy dla mieszkańców woj. śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Na drugim biegunie niechlubnej listy znajdują się zdecydowanie bezpieczniejsze Podkarpacie i Podlasie. W ubiegłym roku liczba kradzieży w tych częściach kraju stanowiła tylko ok. 15% przestępstw, do których doszło na Śląsku czy Mazowszu.

Liczba kradzieży w włamaniem w 2021 roku
Polska71 625
woj. śląskie10 370
woj. mazowieckie9969
woj. dolnośląskie9845
woj. pomorskie6613
woj. łódzkie5319
woj. wielkopolskie4506
woj. małopolskie3838
woj. zachodniopomorskie3663
woj. kujawsko-pomorskie3472
woj. warmińsko-mazurskie2623
woj. lubuskie2366
woj. lubelskie2138
woj. świętokrzyskie2002
woj. opolskie1989
woj. podlaskie1488
woj. podkarpackie1424
Dane: Komenda Główna Policji

Zdaniem ubezpieczycieli złodzieje najczęściej dostają się do mieszkań i domów przez słabo zabezpieczone okna, a do piwnic po zerwaniu kłódki. Szukają przede wszystkim niewielkich, łatwych do przeniesienia, a jednocześnie wartościowych rzeczy. Z danych Compensy wynika, że na pierwszym miejscu listy przedmiotów najczęściej kradzionych z nieruchomości znajduje się mała elektronika – smartfony, tablety i laptopy.

– Złodzieje chętnie sięgają też po biżuterię, elektronarzędzia – zwłaszcza wiertarki, wkrętarki i kosiarki. Szukają również sprzętu sportowego: rowerów, nart i akcesoriów do nich. Klienci zgłaszają nam też kradzieże deskorolek czy rakiet do tenisa. Z kolei z garaży i piwnic często znikają koła i opony samochodowe. W czołówce łupów znajduje się też gotówka – wylicza Andrzej Paduszyński.

Nie zawsze da się uchronić przed działaniem złodziei, ale od finansowych skutków ich działania można się ubezpieczyć. Właściciel nieruchomości i znajdującego się w niej mienia przed zakupem ochrony ubezpieczeniowej musi oszacować osobno wartość domu lub mieszkania oraz ruchomości domowych.

(AM, źródło: Brandscope)