Ubea: Jeden ubezpieczyciel wpłynął na majowy trend cenowy w OC

0
204

Z obliczeń wykonanych przez ekspertów Ubea wynika, że w skali roku przeciętna polisa OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oferowana przez internetową porównywarkę podrożała o około 4%. Był to wzrost znacznie mniejszy od poziomu inflacji. Jednocześnie poziom majowych stawek w OC ppm. spadł o blisko 3% względem kwietnia 2022 r.

Po podsumowaniu wyników kalkulacji składek OC ppm. z maja okazało się, że piąty miesiąc bieżącego roku był kolejnym, który przyniósł dość zaskakujący wynik. Mowa o wynoszącym 2,8% spadku średniej stawki: z 1270 zł do 1234 zł. Jednocześnie przeciętny koszt OC ppm. był w maju o 3,9% wyższy niż przed rokiem. – Jeżeli weźmiemy pod uwagę dwunastomiesięczną inflację, to roczna różnica będzie nieco mniejsza – podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.  

Według ekspertów majowy spadek był głównie wynikiem decyzji jednego z ubezpieczycieli, który mocno obniżył cen OC ppm. Ubea precyzuje, że chodzi o „tani” dla kierowców zakład ubezpieczeń. Można jednak przypuszczać, że większość konkurentów nie będzie skłonna do podążania podobną ścieżką cenową w obecnych warunkach związanych z wysoką inflacją.

– Warto też pamiętać o spodziewanym wzroście intensywności ruchu na polskich drogach w czasie wakacji i zapowiadanej rekomendacji KNF-u w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych – podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes Ubea.

(AM, źródło: Ubea)