Compensa o odszkodowaniu po wybuchu hulajnogi elektrycznej

0
970

Jak pokazał wypadek w jednej z warszawskich kamienic, hulajnogi elektryczne mogą wybuchać i powodować olbrzymie szkody. Compensa zwraca uwagę, że w takiej sytuacji pomóc może ubezpieczenie.

– Branża ubezpieczeniowa nie działa w próżni i musi reagować na zmienne trendy i pojawiające się nowości. Hulajnogi elektryczne, podobnie jak np. panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, upowszechniły się w ostatnich latach i utworzyły nową kategorią przedmiotów, które ich właściciele chcą chronić polisą. Jednocześnie mamy do czynienia z nieznanymi jeszcze kilka lat temu szkodami, czego najlepszym dowodem jest wybuch hulajnogi w warszawskim mieszkaniu. Choć o takich zdarzeniach do tej pory nie słyszeliśmy lub dochodziło do nich rzadko, to straty można pokryć z ubezpieczenia – ocenia Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa TU.

Podstawowy zakres ochrony ubezpieczenia nieruchomości obejmuje zazwyczaj szkody spowodowane ogniem i innymi zdarzeniami losowymi. Zależy to od ubezpieczyciela, ale mogą się do nich zaliczać również straty poniesione wskutek wybuchu.

– Trzeba wiedzieć, że ubezpieczenie nie zadziała, jeżeli do eksplozji dojdzie w związku z przechowywaniem materiałów wybuchowych, działaniami wojennymi, aktami terroru czy zamieszkami. Te warunki nie dotyczą jednak prawidłowego przechowywania hulajnogi elektrycznej, dlatego jej samoczynny i niespowodowany umyślnym działaniem wybuch nie wyklucza z reguły odszkodowania za powstałą szkodę – tłumaczy Andrzej Paduszyński.

Siła wybuchu może być tak duża, że zniszczy zarówno własność ubezpieczonego posiadacza hulajnogi, jak i mienie należące do kogoś innego. Szkoda polegająca na uszkodzeniu elewacji oznacza straty np. spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Nie da się także wykluczyć, że eksplozja uszkodzi własność sąsiadów. Zgodnie z kodeksem cywilnym finansowy obowiązek naprawienia tych szkód spoczywa na właścicielu hulajnogi.

– W takiej sytuacji zadziała ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Ochrona polega na tym, że ubezpieczyciel przejmuje na siebie odpowiedzialność za zdarzenie i rekompensuje poszkodowanym poniesione straty – mówi Andrzej Paduszyński.

Wskazuje, że używanie tzw. urządzeń transportu osobistego (UTO), do których zalicza się hulajnoga elektryczna, należy do wymienionych z nazwy czynności, które kwalifikują się do objęcia ochroną w ramach polisy. Co ważne, używanie hulajnogi oznacza jazdę na niej oraz przechowywanie jej.

(AM, źródło: Brandscope)