Compensa o ubezpieczeniu dla właścicieli wynajmowanych w sezonie mieszkań

0
412

Wakacyjny wynajem krótkoterminowy to dla właścicieli mieszkań szansa na zarobek, ale też ryzyko szkód wyrządzonych najemcom lub przez nich spowodowanych. Dostrzegają to ubezpieczyciele, którzy coraz częściej oferują ubezpieczenia dla osób wynajmujących mieszkania osobom trzecim.

– Na najmie zarabiają w kraju dziesiątki tysięcy ludzi, a wielu z nich stara się to robić w coraz bardziej profesjonalny sposób. W branży ubezpieczeniowej widzimy to po rosnącym zainteresowaniu ubezpieczeniami rozszerzonymi o klauzule dla wynajmujących i najemców mieszkań. To naturalna konsekwencja stosunkowo częstych szkód, które powodują zarówno klienci, jak i właściciele lokali – mówi Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa TU.

Jaka polisa dla wynajmującego mieszkanie?

Podstawą ubezpieczenia każdego mieszkania jest ochrona stałych elementów nieruchomości oraz jej wyposażenia od ognia i tzw. innych zdarzeń losowych. Polisa obejmuje szkody powstałe w użytkowanym przez właściciela lub wynajmowanym mieszkaniu. Do najważniejszych rozszerzeń ochrony należą ubezpieczenia na wypadek kradzieży z włamaniem oraz OC w życiu prywatnym.

– Prawie wszystkie ubezpieczenia są też rozszerzane o domowe assistance. Zauważamy, że to bardzo przydatne rozwiązanie dla osób, które wynajmują mieszkanie poza miejscem zamieszkania lub mają w ofercie kilka mieszkań i w związku z tym mało czasu na samodzielną organizację naprawy – dodaje Andrzej Paduszyński.

Oprócz tego na rynku funkcjonują produkty ściśle związane z wynajmem mieszkania. Sprawdzają się one w przypadku najmu zarówno krótko-, jak i długoterminowego. Warunkiem działania ochrony jest posiadanie umowy najmu w pisemnej lub notarialnej formie. Te ubezpieczenia to przede wszystkim różne warianty odpowiedzialności cywilnej:

  • OC wynajmującego za szkody wyrządzone w mieniu najemcy – ochrona dotyczy sytuacji, w której właściciel odpowiada za zniszczenie przedmiotów najemcy (może do tego dojść np. w przypadku pożaru lub zalania).
  • OC najemcy za szkody wyrządzone w wynajmowanym mieniu – polisa przydaje się wtedy, gdy najemca zniszczy przedmioty należące do właściciela mieszkania. Ochrona zapewnia pokrycie szkód o wartości znacznie przekraczającej kaucję za najem mieszkania.
  • OC najemcy za szkody wyrządzone osobom trzecim – może zdarzyć się, że winny zalaniu będzie nie właściciel, lecz najemca – dzięki polisie odpowiedzialność za finansowe konsekwencje zdarzenia przejmuje ubezpieczyciel.

– Różne konfiguracje zakresu ochrony pozwalają precyzyjnie dostosować polisę do charakteru wynajmu. Na przykład rozszerzeniem polisy o OC za szkody wyrządzone w majątku najemców zainteresowani są przede wszystkim właściciele mieszkań wynajmowanych długoterminowo. Podobnie jest w przypadku OC najemców za szkody w mieniu wynajmującego. To produkt, który kupują dla siebie lokatorzy. Robią to z reguły wtedy, gdy zamierzają na dłużej zostać w mieszkaniu i zależy im na dobrych relacjach z jego właścicielem. Polisa pozwala po szkodzie uniknąć potencjalnego konfliktu o wartość zniszczonego mienia – dodaje Andrzej Paduszyński.

(AM, źródło: Brandscope)