Compensa: Z NNW na ferie w polskie góry

0
516

Jak co roku jedną z kluczowych spraw podczas ferii w polskich górach jest bezpieczeństwo na stokach narciarskich – według Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego upadki odpowiadają za 82% uszkodzeń ciała. Compensa zwraca uwagę, że po kontuzji przydatna okazuje się polisa NNW, która zapewnia odszkodowanie po wypadku oraz pozwala na refundację kosztów leczenia i rehabilitacji.

Z raportu TOPR wynika, że najczęstsze urazy dotyczą kończyn dolnych (50% przypadków) oraz górnych (36%). Urazy głowy zajmują trzecie miejsce w statystykach – to przyczyna 11% wszystkich wypadków na stokach.

– Ryzyko wypadku jest szczególnie wysokie, gdy na stokach jest więcej turystów niż zazwyczaj, a ich sporą część stanowią dzieci. Przed wyjazdem na ferie należy odpowiednio przygotować je do zimowych aktywności i zwrócić uwagę na potencjalne kontuzje. Niestety, nawet największa ostrożność to nie wszystko. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do wypadku – zwłaszcza na zimowiskach, gdzie na kilkunastu podopiecznych przypada np. tylko jeden opiekun. Wypadkowi nie zawsze więc da się zapobiec, ale za to można niwelować jego finansowe skutki – do tego właśnie służy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – mówi Andrzej Paduszyński, odpowiedzialny za ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w Compensie. – Polisa zapewnia ochronę nie tylko w trakcie zajęć szkolnych, ale również poza szkołą, czyli w domu, podczas letnich wakacji czy właśnie ferii zimowych. Po wypadku ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w odniesieniu do procentowej wartości uszczerbku na zdrowiu, którego doznało dziecko – kontynuuje.

Po szkodzie posiadacz polisy (lub rodzic w imieniu dziecka) składa wniosek o odszkodowanie. Można to zrobić telefonicznie, u agenta lub za pośrednictwem przygotowanego formularza online. W niektórych zakładach ubezpieczeń działa także aplikacja do samodzielnej likwidacji szkody.

– Do zgłoszenia trzeba przygotować niezbędną dokumentację medyczną – skany w formacie PDF lub zdjęcia w JPG, np. notatki z udzielenia pierwszej pomocy, informacji o przebiegu leczenia, wypisu ze szpitala czy podsumowania zakończonego leczenia. Potrzebny będzie też numer polisy. Niezależnie od tego, czy NNW zostało zawarte w formie indywidualnej ochrony, czy grupowej w szkole lub w polisie na życie, lista wymaganych dokumentów nie zmienia się – dodaje Andrzej Paduszyński.

(AM, źródło: Brandscope)