Coraz bliżej 5 milionów osób ubezpieczonych w ramach prywatnych polis zdrowotnych

0
725

Mimo nieuniknionego, spowodowanego inflacją wzrostu cen prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, liczba klientów objętych ochroną stale rośnie. Na koniec września ubiegłego roku ich było ich niemal 4,7 miliona.

Z danych zebranych przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika, że po 3 kwartałach 2023 roku ochroną w ramach prywatnych polis zdrowotnych było objętych 4,69 mln osób. To o prawie 15% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. (4,08 mln). Łączna kwota wydatków na tego typu produkty wyniosła 1,17 mld zł, wobec 880 mln zł dwanaście miesięcy wcześniej, co oznacza wzrost o blisko 34% r/r. Warto zwrócić uwagę, że liczba ubezpieczonych po 9 miesiącach ub.r. była o 0,46 mln osób wyższa od odnotowanej w całym 2022 r. a przypis z polis zdrowotnych ustępował osiągnięciu z ówczesnego roku o około 130 mln zł.

Ceny rosną, zainteresowanie nie maleje

Według PIU wzrost zebranej składki jest w głównej mierze efektem dwóch czynników: nowej sprzedaży, czyli nowych klientów oraz produktów, i rosnących cen polis. To ostatnie zjawisko stanowi konsekwencję inflacji i zwiększających się stawek usług medycznych, przede wszystkim wizyt lekarskich.

Izba zwraca uwagę, że w III kwartale ub.r. nastąpił wzrost składek, będący odzwierciedleniem inflacji z poprzednich okresów: według wskazań GUS przez ostatnie trzy lata indeks CPI, oznaczający zmianę wartości towarów i usług konsumpcyjnych, wzrósł o 37,8%. By załagodzić skutki zwiększających się składek, zakłady zdecydowały się rozłożyć dostosowanie cen na kolejne miesiące. Ruch ten nie miał negatywnego wpływu na zainteresowanie polisami zdrowotnymi, o czym świadczy rosnąca liczba umów. Istotne przyrosty odnotowano zarówno w ubezpieczeniach indywidualnych, jak i grupowych, głównie pracowniczych.

Kluczowy dostęp do prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

– Ubezpieczyciele obserwują wzrost poziomu świadomości wśród klientów, którzy doceniają ubezpieczenia zdrowotne i korzystają z nich – zarówno z oferowanej profilaktyki, jak i wizyt specjalistycznych – mówi Dorota M. Fal, doradczyni zarządu PIU.

Publiczny system opieki zdrowotnej mierzy się z wieloma wyzwaniami. Istotne jest podejście nowych władz do określenia, co, w jakim zakresie i w jakim czasie system publiczny zapewni obywatelom oraz jaka będzie rola prywatnej opieki zdrowotnej, w tym ubezpieczeń.

– Wszyscy oczekujemy też pierwszych decyzji nowej minister zdrowia, zwłaszcza że jednym z punktów wpisanych w umowę koalicyjną jest poprawa dostępności do ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy system zmaga się z kryzysem demograficznym, dotykającym też rynku pracy – podsumowuje Dorota M. Fal.

***

Dane dotyczące poszczególnych okresów 2022 roku za:

https://piu.org.pl/co-10-polak-ma-juz-prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne

https://piu.org.pl/prywatne-ubezpieczenia-zdrowotne-ma-ponad-4-mln-polakow/

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl