CUK Ubezpieczenia: Mniej wypadków w wakacje, ale na drogach nadal niebezpiecznie

0
299

Niemal 5 tys. wypadków, 5,9 tys. rannych i 445 ofiary śmiertelne to bilans z dróg przedstawiony przez Komendę Główną Policji odnoszący się tylko do tegorocznych wakacji. CUK Ubezpieczenia przypomina, że bezpieczeństwo finansowe pasażerów i kierowców na drogach zapewni odpowiednie ubezpieczenie.

– Dane o wypadkach z lata i zbliżająca się jesień powinny skłonić do zapewnienia sobie i rodzinie ochrony ubezpieczeniowej – zarówno dla kierujących, jak i pasażerów. W sytuacji utraty życia lub zdrowia wskutek wypadku komunikacyjnego ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Nie ma znaczenia, czy poszkodowany brał w nim udział jako osoba kierująca, pasażer, pieszy czy rowerzysta – mówi Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.

 20232022
wypadki49935266
ranni58676262
zginęło445453

źródło: KGP

Droga musi być bezpieczna

Według danych KGP najbardziej niebezpiecznie jest w miastach. Niemal 70% ofiar wypadków komunikacyjnych to uczestnicy ruchu – piesi, rowerzyści, motocykliści. Rowerzyści to też jedyna grupa, u której w ciągu ostatniej dekady nie odnotowano spadku liczby ofiar śmiertelnych.

– W miejskiej dżungli można spotkać się z najróżniejszymi zagrożeniami na przykład potrąceniem na przejściu dla pieszych, wypadkiem spowodowanym wykolejeniem się tramwaju, upadkiem z roweru albo kolizją drogową. Wówczas zarówno ubezpieczony kierowca, jak i pasażer otrzymają pomoc finansową – zwrot kosztów pobytu w szpitalu czy fizjoterapii. Jest też możliwość rozszerzenia takiej polisy – dodaje Karolina Ławicka.

Wsparcie assistance dobre na stres

Komfort posiadania wsparcia w razie awarii to ważny czynnik niwelujący stres. Nadmiar obowiązków, korki, ogólny pośpiech, roztargnienie innych kierowców, tłok na ścieżkach rowerowych – z tym wszystkim musi mierzyć się codziennie każdy użytkownik dróg.

– Poszerzając polisę o zakres assistance można otrzymać pojazd zastępczy albo bezpłatne holowanie do warsztatu. W razie kradzieży auta ubezpieczyciel wypłaci 2000 złotych na najpilniejsze wydatki związane z tą sytuacją. Wariantów takiego wsparcia jest sporo, np. dostarczenie paliwa, pomoc przy rozładowanym akumulatorze, zatrzaśnięciu kluczyków, wymiana przebitej opony albo wsparcie tłumacza przez telefon. To sytuacje, w których często jesteśmy w pośpiechu i bardzo zdenerwowani. Ważne jest wtedy sprawne rozwiązanie problemu – podsumowuje Karolina Ławicka.

(AM, źródło: Brandscope)