CUK Ubezpieczenia: OC tanieje. AC relatywnie też

0
605

W pierwszej połowie tego roku ceny OC posiadaczy pojazdów mechanicznych sprzedanych przez CUK Ubezpieczenia były niższe niż w analogicznym okresie 2021 roku. I to w każdym województwie.

Największy spadek, o 5,3%, CUK Ubezpieczenia odnotowało w Małopolsce. Ceny poszły mocno w dół również w województwie zachodniopomorskim (4,7%), a także na Śląsku i na Podlasiu (4%) oraz na Mazowszu (3,9%). Najmniejsze obniżki odnotowano na Opolszczyźnie – nieco ponad 1%, a także na Dolnym Śląsku – 1,5%, i na Podkarpaciu – 1,6%.

– Spadki cen OC odnotowaliśmy w całej Polsce. Wahają się one pomiędzy 5,3% a 1,1% (najniższy spadek w woj. opolskim). Rynek broni się przed podwyżkami. Jednak w dalszej perspektywie w warunkach wysokiej inflacji, która przekracza już 15%, dalsze obniżki cen wydają się niemożliwe. Wartości OC zaczną rosnąć. Już teraz ceny polis OC są na granicy opłacalności dla wielu towarzystw ubezpieczeniowych – ocenia Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

AC podrożało o kilka procent…

Z kolei w przypadku AC wzrost stawek był nieznaczny. Tylko w woj. świętokrzyskim przekroczył 7%, plasując się na poziomie 15,1%. W większości regionów wzrosty wyniosły od 2 do 3%. To znacznie niżej niż średnia inflacja, co zdaniem CUK oznacza, że produkty te relatywnie staniały.

– Samochody drożeją z powodu niedoboru na rynku. Drożeją też części do ich napraw i same usługi naprawcze. To powoduje, że ubezpieczyciele ponoszą wyższe koszty w związku z wypłatami odszkodowań. Pomimo tego ceny AC w ciągu roku wzrosły w zasadzie symbolicznie. W większości województw w przedziale pomiędzy 2% a 5%. Porównując ceny AC w multiagencji, widzimy, że część ubezpieczycieli zaczęła je już podnosić, inni utrzymują zeszłoroczne stawki. W przypadku utrzymującego się niedoboru podzespołów i wysokich kosztów warsztatów można się spodziewać większych podwyżek cen w drugim półroczu – mówi Kamila Grandzicka.

Najczęściej ubezpieczane samochody

Volkswageny, Ople, Fordy, Renault i Audi to marki samochodów, do których w I połowie roku najczęściej wykupywano OC ppm. Na kolejnych miejscach znalazły się: Toyota, Skoda, Peugeot, Citroen, Fiat i BMW. W tej kategorii nic nie zmieniło się w porównaniu z I połową 2021 r.

Nieco inaczej wygląda lista najczęściej ubezpieczanych marek w ramach AC. Tu wiodą prym takie marki, jak Opel, Toyota, Volkswagen, Ford, Skoda, Renault, Audi i Peugeot. W ocenie multiagencji nieco zaskakujące jest to, że na czołowych miejscach zarówno w OC, jak i AC nie ma marek koreańskich – Kia i Hyundai.

W statystykach CUK pojawiają się też mniej popularne marki tam ubezpieczane, takie jak: Proton, Yugo, Austin, Eagle, Scion czy Plymouth. Uwzględniane są również marki luksusowe – Aston Martin, Bentley, Ferrari czy Porsche.

O analizie:

Ceny polis komunikacyjnych sprzedanych przez CUK Ubezpieczenia w pierwszym półroczu tego roku porównano z cenami polis z pierwszego półrocza 2021 r. Analizie poddano polisy pochodzące z kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych dostępnych w multiagencji.

(AM, źródło: Brandscope)