CUK Ubezpieczenia radzi ubezpieczyć nieruchomość przed wyjazdem na majówkę

0
430

W marcu średnia cena ubezpieczenia nieruchomości wyniosła w Polsce 384 zł. To o 10,3% więcej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku – wynika z danych CUK Ubezpieczenia. Eksperci multiagencji radzą osobom, które chcą oszczędzić bez straty na standardzie ochrony, aby pomyślały o polisie kilkuletniej.

Średnia wysokość składki w skali kraju na poziomie 384 zł oznacza, że przez ostatnie 12 miesięcy ochrona mieszkań i domów wprawdzie podrożała, ale temu wzrostowi daleko do inflacji (16,2%). Dodatkowo przeciętny marcowy odczyt poziomu składki był o 2,3% niższy niż w lipcu i grudniu, kiedy za ubezpieczenie płacono najwięcej.

Najwyższe stawki odnotowano na Opolszczyźnie (544 zł). Zdecydowanie najtaniej swoje nieruchomości ubezpieczali natomiast właściciele na Warmii i Mazurach (315 zł). Średnie ceny wzrosły najmocniej w województwie świętokrzyskim – o 29%. Z kolei Pomorze Zachodnie wraz z lubuskim i śląskim były jedynymi regionami, gdzie przeciętne stawki spadły na przestrzeni roku nawet o 4%.

– Przy zawieraniu polisy nieruchomości konieczne jest zadeklarowanie aktualnej sumy ubezpieczenia. Tylko to pozwoli na realne odtworzenie mienia do stanu sprzed szkody. Nie warto więc ryzykować kilkudziesięciu złotych i zaniżać wartości, kiedy potencjalne straty mogą wynieść kilkaset tysięcy. Jeżeli w dobie wysokich cen i zaciskania pasa faktycznie chcemy zaoszczędzić na ubezpieczeniu, rozważmy zawarcie polisy kilkuletniej. Wówczas nasza składka nie wzrośnie, a jej poziom z dużym prawdopodobieństwem będzie niższy niż przy corocznym odnawianiu ochrony – stwierdza Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.

Na majówkę rośnie ryzyko

Majówka jest okresem, w którym część Polaków będzie wypoczywać poza domem. Pozostawione bez opieki lokale, ale również wynajmowane apartamenty będą w większym stopniu narażone na zdarzenia losowe oraz włamania, kradzieże czy dewastacje. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w 2022 r. wartość odszkodowań z tytułu ubezpieczeń od ognia i innych żywiołów oraz szkód rzeczowych (4,2 mld zł) była o prawie 24% wyższa niż rok wcześniej.

– Aby skutecznie zabezpieczyć nieruchomość, należy przede wszystkim w momencie zawierania polisy poinformować ubezpieczyciela, że będzie ona przedmiotem wynajmu. Spowoduje to rozszerzenie standardowego ubezpieczenia murów, elementów stałych i ruchomości domowych o szkody powstałe w wyniku dewastacji. Wypada też pamiętać, że wynajem często wiąże się nie tylko z niezadowoleniem sąsiadów, ale i niebezpieczeństwem uszkodzenia lub zniszczenia należącego do nich mienia. Stąd przydatne okaże się posiadanie OC w życiu prywatnym z rozszerzeniem o OC najemcy – mówi Karolina Ławicka.

Puste domki letniskowe nie są bezpieczne

Sukcesywnie rośnie zainteresowanie Polaków wypoczynkiem w domkach letniskowych. Dla tego typu obiektów podstawowe zagrożenie stanowi ich lokalizacja oraz fakt, że przez znaczną część roku stoją puste. – Niektóre towarzystwa, głównie w okresie zimowym ograniczają odpowiedzialność od ryzyka kradzieży – dodaje Karolina Ławicka. W efekcie składka za domek letniskowy użytkowany jedynie kilka miesięcy, przy identycznym zakresie jest zwykle dwu-, trzykrotnie wyższa niż dla analogicznego budynku zamieszkałego przez cały rok.

Gospodarstwo agroturystyczne? Uwaga na klasę palności

Według szacunków w Polsce znajduje się ponad 8 tys. gospodarstw agroturystycznych dysponujących ok. 90 tys. miejsc noclegowych. Przy agroturystyce jednym z głównych zagrożeń jest prawdopodobieństwo pożaru. Stąd dla ochrony budynku decydujące znaczenie ma technologia wykonania.

– Jeżeli obiekt przeznaczony do wypoczynku turystycznego wykonany jest w konstrukcji łatwopalnej, jego ubezpieczenie może wiązać się ze znaczącą zwyżką składki. Niemniej osoby prowadzące działalność rolniczą mogą ubezpieczać agroturystykę na produktach rolnych. Zabezpieczy to mienie wykorzystywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej oraz ubezpieczenie OC z tytułu usług agroturystycznych prowadzonych w ramach gospodarstwa. Przydatne będzie ponadto rozszerzenie ochrony o odpowiedzialność za szkody powstałe w mieniu agroturystów  – podsumowuje Karolina Ławicka.

(AM, źródło: Brandscope)