Czas na ubezpieczenia ochrony podatkowej i skarbowej

0
786

Ubezpieczenia ochrony podatkowej i skarbowej są na rynku od 17 lat. Wspólnie z Allianz Polska oraz Instytutem Studiów Podatkowych (ISP) wprowadzaliśmy wówczas do sprzedaży Allianz Podatnik.

W kolejnych latach powstały Allianz Skarbowy i Allianz Doradca. Są to produkty ochrony prawnej (czyli dział II, grupa 17), kierowane do firm oraz osób ponoszących ryzyko skarbowe.

Co ważne, choć ten rodzaj ubezpieczeń nie jest bardzo popularny w naszym kraju, sukcesywnie poszerza się krąg firm oraz osób, które potrzebują i chcą zabezpieczyć ryzyko podatkowe i skarbowe.

Pod rękę z ryzykiem

U podstaw tego rodzaju ubezpieczenia leży ochrona interesów ubezpieczonego na styku z fiskusem oraz zabezpieczenie na wypadek osobistych konsekwencji wynikających z odpowiedzialności za sprawy podatkowe, rachunkowe i księgowość firmy.

Każda zmiana przepisów prawa podatkowego, wzrost restrykcyjności prawa skarbowego powodują, że osoby zarządzające firmami i pracujące w strukturach księgowych zaczynają rozglądać się za zabezpieczeniem. Dlaczego? Ponieważ w tym obszarze konsekwencje mogą być naprawdę srogie. Nie tylko likwidacja firmy, ale także wysokie grzywny kierowane już do konkretnej osoby (np. członka zarządu, właściciela firmy, księgowej), a w skrajnych przypadkach nawet ograniczenie lub pozbawienie wolności.

Wejdźmy w buty szefa

Gdy wprowadzane są duże zmiany przepisów, a jednocześnie brak jasnych wytycznych, jak je stosować, łatwo o niewłaściwe działania i decyzje. A jak wszyscy wiemy, nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania i tu tkwi ryzyko. Jeżeli się pomylisz, jeżeli zmiana zostanie źle zaimplementowana w twojej firmie, to ty możesz ponieść konsekwencje, bo to ty zarządzasz tą firmą. Ciebie dotknie odpowiedzialność karnoskarbowa. Zatem to w twoim interesie jest także działanie prewencyjne.

Co robisz? Zatrudniasz świetną księgową, która troszczy się o sprawy rachunkowe twojej firmy. Kupujesz produkty ochrony podatkowej, bo wiesz, że gdy twoja księgowa będzie miała wątpliwości, warto, by mogła zadać pytanie doświadczonemu doradcy podatkowemu. A gdy przyjdzie do twojej firmy kontrola podatkowa, chcesz mieć równe szanse na styku z fiskusem. Po co? Bo jeżeli w twojej firmie wszystko rachunkowo zostało wczoraj dobrze zrobione, co wykazała kontrola, która dziś się zakończyła, to jutro nie staniesz przed zarzutami karnoskarbowymi.

Z czym to się je

Mimo że samo ryzyko jest skomplikowane, bo skomplikowane są podatki, to już rozwiązania ubezpieczeniowe są niezwykle proste. Ubezpieczenia są praktycznie dla każdej firmy i dla każdej osoby wykonującej czynności księgowe, zarządcze lub nadzorcze. Produkty nie mają wielu rozbudowanych opcji, a do ich kalkulacji nie potrzeba wielu danych.

Do tego Risk Partner dostarcza bezpieczny system kierowany do agentów, w którym w łatwy sposób można przygotować ofertę czy wniosek dla klienta.

Trzy różne produkty zabezpieczają trzy różne ryzyka, warto je połączyć w pakiet:

  • Allianz Doradca zabezpiecza ryzyko podatkowe w bieżącej pracy firmy – odpowiedzi na pytania.
  • Allianz Podatnik zabezpiecza ryzyko związane z kontrolą podatków i sporem z fiskusem.
  • Allianz Skarbowy zabezpiecza twoje koszty postępowania karnoskarbowego należne w związku z obciążeniami (kary) lub usługami wykonywanymi na twoją rzecz (obrona).

I na koniec

Od wielu lat Risk Partner ma okazję wpierać sprzedaż produktów w realny sposób chroniących przedsiębiorców przed ryzykiem fiskalnym. Zmiany, jakie zaszły w przepisach podatkowych w ostatnim czasie, z całą pewnością w sposób niespotykany dotychczas pobudziły klientów do poszukiwania zabezpieczeń. Warto wiedzieć, że są ubezpieczenia będące odpowiedzią na tę potrzebę.

Mali przedsiębiorcy często są nieświadomi możliwości potencjalnego sporu podatkowego. To, że zewnętrzne biuro księgowe prowadzi rachunkowość ich firmy, nie oznacza braku odpowiedzialności właściciela.

Risk Partner to zespół ekspertów posiadających wieloletnie doświadczenie w sprzedaży produktów podatkowych. Pomożemy ci sprzedać, wesprzemy cię na spotkaniu z klientem.

Magdalena Kiepurska
dyrektorka sprzedaży
Biuro w Warszawie Risk Partner


Produkty ochrony podatkowej i skarbowej

  1. zabezpieczają odpowiedzialność karnoskarbową
  2. wyrównują szanse na styku z fiskusem
  3. gwarantują pomoc specjalistów od podatków
  4. pozwalają sfinansować wysokie koszty prowadzenia sporów
  5. przede wszystkim są kluczowe dla małych firm, bezradnych wobec fiskusa