Czy ubezpieczenie chroni przed niepożądanymi skutkami szczepień przeciwko Covid-19?

0
1170

Agentka ubezpieczyciela Centrum Medycyny Specjalistycznej On Clinic w Chorzowie doradziła spółce, aby żądała od pacjentów szczepionych przeciwko Covid-19 podpisywania oświadczenia o świadomym udziale w eksperymencie medycznym i rezygnacji z roszczeń za skutki uboczne. Rzecznik Praw Pacjenta uznał taką praktykę za naruszenie zbiorowego prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych – informuje „Rzeczpospolita”.

Gazeta wyjaśnia, że sprawa dotyczyła pacjentów szczepionych preparatem, wokół którego narosło najwięcej kontrowersji. Rzecznik zakazał stosowania powyższej praktyki i wystosowania przeprosin.

Kajetan Komar-Komarowski, radca prawny przy Zespole Kryzysowym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, podkreśla, że eksperyment medyczny musi być ubezpieczony w ramach działalności prowadzonej przez podmioty lecznicze. Jolanta Budzowska, radca prawny w kancelarii Budzowska Fiutowski, wskazuje, iż zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty podawanie szczepionek przeciwko Covid-19, które mają warunkową rejestrację zarówno europejskiego, jak i polskiego urzędu rejestracji leków, jest eksperymentem medycznym. Dlatego jej zdaniem nie powinno budzić zdziwienia, iż niektóre podmioty lecznicze próbują się zabezpieczyć przed ewentualnymi roszczeniami pacjentów za działania niepożądane, a i niektórzy ubezpieczyciele mają wątpliwości, czy szczepienia przeciw Covid-19 są objęte OC na standardowych zasadach.

Więcej:
„Rzeczpospolita” z 13 maja, Regina Skibińska „Karolina Kowalska „Szczepienia na Covid-19 nieobjęte ubezpieczeniami. Są traktowane jako eksperyment medyczny”:
Szczepienia na Covid-19 nieobjęte ubez…

(AM, źródło: „Rzeczpospolita”)