Decyzja w sprawie Avivy w Polsce zapadnie pod koniec marca

0
1787

Termin składania ostatecznych ofert dla polskich operacji Aviva został przesunięty na koniec marca. Powód? Niezakończone negocjacje z Santander Bank w sprawie przedłużenia kluczowej umowy dystrybucyjnej w Polsce. Ubezpieczyciel zgodził się natomiast na sprzedaż swoich udziałów w joint venture w Turcji.

Według proszących o anonimowość trzech źródeł Reutersa Aviva, która początkowo wyznaczyła na 26 lutego deadline przesyłania wiążących ofert na zakup jej polskich operacji, potrzebuje więcej czasu na renegocjację współpracy z Santander w ramach bancassurance w Polsce. Nowy termin został wyznaczony na 19 marca, ale i on może ulec przesunięciu.

Według jednego ze źródeł, chodzi o brak jasności co do dalszej współpracy z Santanderem.

Według źródeł Reutersa, o polskie operacje wyceniane na około 2 mld euro walczą NN Group i Generali. W rywalizacji ma uczestniczyć również Allianz, po tym jak przegrał walkę o francuski biznes Avivy, który 23 lutego został przejęty przez Aema Groupe za 3,2 mld euro.

Santander, Allianz i Generali odmówiły komentarza a NN Group nie odpowiedziała na pytania.

Jednym z najbardziej zainteresowanych przejęciem polskiego biznesu Aviva jest Generali. Jego szef Philippe Donnet powiedział 24 lutego, że Polska jest „kluczowym rynkiem”, dodając, że włoski ubezpieczyciel rozważyłby tam wszelkie możliwości rozwoju.

Według dwóch źródeł Reutersa zarząd Generali ma omówić transakcję przejęcia Avivy w Polsce na posiedzeniu zaplanowanym na 22 marca.

Informatorzy agencji twierdzą też, że brytyjski ubezpieczyciel jest na końcowym etapie sprzedaży pozostałej części swojego biznesu we Włoszech. Aviva chce sfinalizować obie transakcje do końca pierwszego kwartału. Aktywa na Półwyspie Apenińskim mogą być warte około 500 mln euro.

Aviva sprzedaje udziały w tureckim joint venture

24 lutego Aviva plc poinformowała natomiast o wyrażeniu zgody na sprzedaży swoich udziałów w spółce joint venture w Turcji, Aviva SA Emeklilik ve Hayat AS. Nabywcą 40% udziałów jest Ageas Insurance International NV. Wartość transakcji wynosi 122 mln funtów brytyjskich.

Partner joint venture, Sabancı Holding, zachowa swoje 40% udziałów. Transakcja podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia, w tym zatwierdzeniu przez organ regulacyjny. Jej finalizacja ma nastąpić do końca obecnego roku.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl