Direct Line: Penny James odchodzi z powodu braku dywidendy

0
895

Dyrektor generalna grupy Direct Line Insurance Penny James po czterech latach ustępuje ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym. Powodem są „istotne przeciwności”, jakich w ostatnich miesiącach doświadczał brytyjski ubezpieczyciel specjalizujący się w ubezpieczeniach komunikacyjnych i mieszkaniowych.

James, która zaczynała w Direct Line w 2017 r. na stanowisku dyrektora finansowego, przejęła kierownictwo w maju 2019 r. i przeprowadziła firmę przez okres pandemii, kiedy ubezpieczyciele komunikacyjni osiągali dobre wyniki, ponieważ ze względu na ograniczenia zmalał ruch na drogach i zdarzało się mniej wypadków. Później jednak dla firmy nadszedł trudny okres skutkujący niespodziewanym obcięciem dywidendy, ostrym spadkiem wartości akcji i groźbą obniżenia ratingu.

Zmiana na stanowisku CEO pozwoli firmie „odpocząć i odbudować się” po „okresie zamętu” – napisali analitycy JP Morgan w nocie do inwestorów.

Obowiązki CEO obejmie dyrektor handlowy Jon Greenwood, po którym prezes Danuta Gray spodziewa się poprawy wyników. Rzecznik firmy nie podał ram czasowych powołania następcy James ani nie zasugerował żadnego nazwiska, powiedział tylko, że brane pod uwagę są kandydatury zarówno spoza firmy, jak i z wewnątrz. W wynikach za 2022 r. firma przewiduje stratę na działalności ubezpieczeniowej wynikającą ze wzrostu kosztów napraw motoryzacyjnych będącego z kolei skutkiem presji inflacyjnej i brakiem ciągłości łańcucha dostaw, których przyczyną jest pandemia i wojna. W dodatku ekstremalna pogoda w Wielkiej Brytanii doprowadziła do zwiększenia szkodowości w segmencie mieszkaniowym.

(AC, źródło: Reuters)