Dlaczego w pakiecie ubezpieczeń komunikacyjnych warto mieć ubezpieczenie prawne?

0
871

Rozmowa z Tomaszem Zawadzkim, kierownikiem ds. współpracy z multiagencjami w DAS, i Jackiem Ihnatowiczem, regionalnym menedżerem sprzedaży w DAS

Redakcja „Gazety Ubezpieczeniowej”: – Na czym polega ubezpieczenie prawne?

Tomasz Zawadzki: – W uproszczeniu ubezpieczenie prawne składa się z dwóch elementów: pomocy merytorycznej i pomocy finansowej. Pomoc merytoryczna to m.in. porady prawne, analiza dokumentów. Kupując ubezpieczenie DAS, właściwie od pierwszego dnia rozpoczęcia okresu ochrony ubezpieczeniowej klient może aktywnie z tej polisy korzystać. Jeżeli np. stoi przed jakimś dylematem prawnym i nie jest pewny, czy postępuje w sposób właściwy, może zadzwonić do DAS i otrzymać precyzyjne informacje, jak zachować się w danej sytuacji.

To jest bardzo ważne, ponieważ klienci czasem pod wpływem emocji podejmują pochopne decyzje, które skutkują poważnymi problemami prawnym. A jak wiadomo, nie tylko w medycynie, ale też w prawie – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Choćby w przypadku podpisania umowy kupna pojazdu. Dzięki analizie prawnej DAS ubezpieczony będzie miał pewność, że nie zawrze jej na niekorzystnych dla siebie warunkach.

Jacek Ihnatowicz: – Ale drugi, oczywiście nie mniej ważny aspekt, to finansowanie kosztów prawnych. Bardzo często zdarza się, że ludzie rezygnują z dochodzenia swoich praw z powodu zbyt wysokich kosztów, które musieliby ponieść. Ten problem rozwiązuje ubezpieczenie prawne DAS, które pokrywa m.in. honorarium adwokata, opłaty sądowe, koszty opinii biegłych, rzeczoznawców oraz tłumaczeń dokumentów, a nawet dojazdów na rozprawy.

Co ważne, finansowanie nie jest uzależnione od wyniku sprawy, czyli nawet jeśli nasz klient przegra sprawę, to my nadal pokrywamy koszty, również te zasądzone na rzecz strony przeciwnej.

W jakich sytuacjach „na drodze” (i nie tylko) najczęściej potrzebujemy konsultacji prawnej czy też pomocy adwokata?

T.Z.: – Jeżeli chodzi o zdarzenia stricte „w trasie”, to konsultacji z prawnikiem często potrzebujemy tuż po kolizji lub wypadku. Klienci, którzy posiadają usługę assistance, dzwonią od razu do swojego ubezpieczyciela. Jednak niemal równocześnie powinni skontaktować się z DAS i porozmawiać z prawnikiem. To ważne, ponieważ często w pierwszych minutach po zdarzeniu powinniśmy zabezpieczyć dowody i podjąć odpowiednie kroki.

Pamiętajmy, że kierowcom w takich sytuacjach towarzyszą ogromne emocje i nie trudno o błąd. Dlatego szybka konsultacja telefoniczna z rzeczowym, opanowanym prawnikiem DAS może być kluczowa dla uniknięcia problemu prawnego lub jego eskalacji. Inny dosyć częsty problem związany jest z kontrolą drogową, np. gdy klientowi przyznano niesłusznie mandat lub zatrzymano prawo jazdy.

Jacek Ihnatowicz

J.I.: – Polisa DAS „na drodze” często pomaga tu i teraz. Natomiast w kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych polisa DAS przydaje się również poza trasą. Nasi klienci często borykają się z takimi sytuacjami, jak nieprawidłowa naprawa pojazdu w warsztacie samochodowym lub zakup auta z ukrytą wadą.

Przykładowo, samochód naszego klienta został nieprawidłowo naprawiony, a warsztat nie uznaje reklamacji. W takiej sytuacji DAS zorganizuje i sfinansuje pomoc prawną dla klienta, dzięki której może on skutecznie walczyć o zwrot pieniędzy za naprawę auta lub o poprawienie usterek przez warsztat.

Dlaczego ubezpieczenie prawne to istotne uzupełnienie pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych?

J.I.: – Polisę DAS w kontekście innych ubezpieczeń można traktować jak „polisę klamrę”, która spina wszystkie inne produkty ubezpieczeniowe i jest ich doskonałym uzupełnieniem. Choćby w sytuacji, gdy nasz klient chce dochodzić swoich praw z polis, które posiada. Daje zatem kompleksową ochronę. Pokrywa bowiem również koszty prawne, które nie wchodzą w zakres ubezpieczenia OC. W przypadku zarzutu karnego w zdarzeniu drogowym mogą zostać poszkodowane osoby z pobytem w szpitalu przez 7 dni lub dłużej. W takiej sytuacji kierowcy zostaną postawiane zarzuty przez prokuraturę.

Polisa OC oczywiście pokryje koszty zasądzone przez sąd: zadośćuczynienie, odszkodowanie, koszty rehabilitacji, ale… nie zawsze pokrywa koszty prawne, które mogą być równie dotkliwe finansowo. Kierowca dzięki ubezpieczeniu prawnemu będzie miał opłaconego adwokata, który obroni go w sądzie i będzie starać się o jak najniższy wymiar kary. Kierowca nie będzie musiał także martwić się o pokrycie kosztów sądowych.

T.Z.: – Polisa OC nie gwarantuje również doradztwa prawnego. W sytuacji wypadku kierowca po otrzymaniu zarzutu karnego nie ma żadnego wyboru, będzie musiał się bronić. Pytanie tylko, czy będzie pokrywać koszty honorarium adwokata i inne koszty sądowe z własnej kieszeni, czy też z ubezpieczenia DAS.

Czy ubezpieczenia prawne warto oferować tylko w pakiecie z ubezpieczeniami komunikacyjnymi?

T.Z.: – Nie tylko. W DAS posiadamy ubezpieczenie prawne w życiu prywatnym, które zawiera w sobie zakres ochrony prawnej pojazdu, ale dodatkowo chroni w takich sytuacjach, jak m.in. problem z pracodawcą i bezpodstawne zwolnienie z pracy, kłopot z reklamacją towarów czy usług, spór z biurem podróży czy też dochodzenie odszkodowania od sąsiada za zalane mieszkanie. Dlatego ubezpieczenie prawne to świetne uzupełnienie polis turystycznych, mieszkaniowych czy życiowych.

J.I.: – Co więcej, w ramach ubezpieczenia prawnego w życiu prywatnym można wykupić specjalną klauzulę dla kierowców zawodowych. To świetna ochrona np. dla kierowców ciężarówek, autobusów, taksówkarzy. Ta grupa zawodowa często boryka się z takimi problemami, jak naruszenie czasu pracy, błędne naliczenie opłat za przejazd przez elektroniczny system poboru opłat czy brak wymaganych dokumentów. Znaczna część zgłoszeń dotyczy także wykroczeń drogowych z uwagi na trudności w poruszaniu po drogach w obcym państwie. A zakres terytorialny ubezpieczenia prawnego w DAS obejmuje ponad 40 państw Europy i basenu Morza Śródziemnego.

T.Z.: – DAS oferuje również ubezpieczenie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Często korzystają one z porady prawnej doraźnie, gdy problem już wystąpi i sprawa jest poważna. Tymczasem przedsiębiorstwo powinno korzystać z takiego wsparcia na bieżąco i prewencyjnie. Polisa DAS będzie pomocna MŚP np. w sporze z Urzędem Skarbowym, reklamacją sprzętu biurowego czy też w razie problemu z nieuczciwą konkurencją.

J.I.: – Z kolei produkt DAS FLOTA to oferta przygotowana specjalnie na potrzeby firm posiadających floty powyżej 20 pojazdów, np. firm transportowych, kurierskich, przewoźników autobusowych, flot handlowych czy osobowych.

Jakie są korzyści dla agenta z oferowania ubezpieczenia prawnego?

T.Z.: – Po pierwsze, nie powodujemy konfliktu interesów. Jeżeli agent sprzedaje ubezpieczenia komunikacyjne swoich ulubionych ubezpieczycieli, to nadal bez przeszkód może to robić. Ubezpieczenie prawne DAS to doskonałe uzupełnienie oferowanego przez niego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych i sposób na dodatkową prowizję.

Po drugie, ubezpieczenia prawne, tak jak na Zachodzie, stają się w Polsce coraz bardziej powszechne. Tym samym agent obecnie ma jeszcze szansę wyróżnić się na tle konkurencji dzięki ofercie zawierającej właśnie ten produkt.

J.I.: – I – last but not least – agent nie musi szukać klientów, żeby sprzedać im ubezpieczenie prawne DAS. On już ich ma. W szczególności tych, u których już kiedyś wystąpił problem prawny. Wystarczy, że wykorzysta potencjał drzemiący w jego obecnym portfelu klientów. Oferując ubezpieczenie prawne za relatywnie niską składkę, agent ma szansę zapewnić swojemu klientowi opiekę prawną 24 godziny na dobę przez cały rok.