Domy smart i eko

0
654

Branża ubezpieczeniowa jest jedną z tych, które w ostatnich latach zmieniły się najbardziej. Pandemia wymusiła jeszcze większe tempo rozwoju, dzięki czemu wprowadzono m.in. możliwość zawarcia polisy przez agenta bez fizycznej obecności klienta. Zmiany zachodzą też w konstrukcji samych ubezpieczeń, również mieszkaniowych.

Nowe technologie to m.in. inteligentne domy i mieszkania. Obraz nowoczesności dopełnia trend ekologii, którego głównym założeniem jest troska o naturę i wykorzystywanie mniej obciążających ją rozwiązań.

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem klientów cieszy się ubezpieczenie fotowoltaiki, solarów, pomp ciepła i przydomowych oczyszczalni ścieków. W UNIQA chronimy je w ramach podstawowego zakresu ubezpieczenia od najpopularniejszych zdarzeń losowych, takich jak huragan, grad czy śnieg.

W trend eko oraz w związaną z nim elektromobilność wpisują się hulajnogi, deskorolki czy rowery – tradycyjne i elektryczne. Wyczekiwane zmiany w prawodawstwie wyklarowały prawa i obowiązki ich użytkowników. Również ubezpieczyciele mają jaśniejszy obraz podejmowanego ryzyka.

UNIQA zapewnia ochronę tych przedmiotów od zdarzeń losowych oraz od kradzieży z włamaniem, dewastacji czy rabunku w miejscu ubezpieczenia. Ochronę możemy rozszerzyć o odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z używaniem tych sprzętów.

Niskie oprocentowanie lokat i słabnąca atrakcyjność kont oszczędnościowych zachęcają do lokowania oszczędności w nieruchomościach, które najczęściej przeznaczane są na wynajem.

W UNIQA ubezpieczamy nieruchomość oraz zgromadzone w niej ruchomości nie tylko od zdarzeń losowych, ale również odpowiadamy za przypadkowe szkody wyrządzane np. sąsiadom w czasie najmu długoterminowego.

Większą popularnością cieszą się również domki letniskowe. UNIQA obejmuje je ochroną przed zdarzeniami losowymi, kradzieżą z włamaniem, dewastacją oraz rabunkiem. Ponadto polisę można jeszcze rozszerzyć o inne przedmioty ubezpieczenia, np. ochronę wyposażenia działki, czyli m.in. altany czy oczka wodne.

Nowocześnie oznacza dziś już nie tylko z technologicznym przytupem, ale też zgodnie z naturą. Przyszłość jawi nam się jako przestrzeń pełna zieleni, elektrycznych pojazdów, alternatywnych źródeł energii, gdzie zamiast krótkowzrocznego dbania głównie o siebie, coraz częściej będziemy skupiać się również na przyszłości kolejnych pokoleń.

To duże wyzwanie dla ubezpieczycieli, którzy będą musieli nadążać za innowacjami oraz ich wzrastającą popularnością, zmieniając swoją ofertę produktową oraz dostosowując do tego obsługę klienta.

Sylwia Frątczak
starszy specjalista w Zespole Rozwoju Produktów i Badań Rynku, Departament Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA