Dotowane ubezpieczenia nie dla niszowych upraw

0
370

Plantatorzy słonecznika, facelii, lnu i konopi na razie nie będą mogli skorzystać z dotowanych ubezpieczeń upraw. Prace nad projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich przewidującym rozszerzenie katalogu upraw chronionych w ramach polis z dopłatą do składki z budżetu państwa zostały bowiem zawieszone – podał farmer.pl.

Dariusz Mamiński z Wydziału Prawego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał serwisowi, że prace nad nowelą zostały wstrzymane. Nie podał jednak powodu takiej edycji. Zdaniem Moniki Chłopik, ekspertki Polskiej Izby Ubezpieczeń, wydaje się wątpliwe, aby projekt ustawy został przyjęty jeszcze w tej kadencji parlamentu, bo zgodnie z harmonogramem prac Sejmu zostało zaplanowanych jeszcze tylko kilka posiedzeń do końca lipca. Dlatego też rolnicy uprawiający wspomniane powyżej uprawy mogą je ubezpieczyć wyłącznie na zasadach komercyjnych.

Michał Wroński z Optima Broker Ubezpieczeniowy mówi serwisowi, że z roku na rok do jego firmy trafia coraz więcej zapytań od rolników odnośnie do ubezpieczenia takich upraw jak słonecznik, facelia, len i konopie.

u Wsi, ubezpieczenia rolne

Więcej:

money.pl z 11 maja, Anna Kobus „Ubezpieczenie słonecznika, facelii, lnu i konopi bez dopłat w 2023 r.”

(AM, źródło: money.pl)