Drożeje benzyna, drożeją naprawy auta, a OC jest coraz tańsze

0
323

W tym miesiącu benzyna podrożała w stosunku do lutego 2021 r. o 11,8%. Droższe są też naprawy i usługi warsztatów samochodowych. Tymczasem ceny OC posiadaczy pojazdów mechanicznych nadal spadają – zauważa CUK Ubezpieczenia.

Według portalu E-Petrol 18 lutego 2021 r. średnia cena benzyny Pb 95 w Polsce wyniosła 4,75 zł za litr. W drugim tygodniu lutego odnotowano największą tygodniową podwyżkę ceny detalicznej benzyny bezołowiowej 95 od lipca ubiegłego roku. Za litr kierowcy musieli zapłacić 5,31 zł. Również ceny w warsztatach samochodowych są rekordowo wysokie. Jeszcze dwa lata temu za naprawę samochodu w warsztacie Polacy płacili średnio około 500 zł. Już w pierwszym półroczu ubiegłego roku kwota ta wzrosła, osiągając wynik powyżej 600 zł. Teraz jest jeszcze drożej.

Tymczasem według danych CUK Ubezpieczenia średnie ceny polis OC ppm. w styczniu 2022 r. w 15 miastach wojewódzkich nie tylko nie wzrosły, ale był wręcz niższe niż w styczniu 2021. Najbardziej potaniały w Krakowie (8,6%) i w Zielonej Górze (8,3%).

– Począwszy od połowy 2017 roku, ceny ubezpieczeń OC sukcesywnie spadają. Obecne stawki są około 25% niższe od wyceny polis z 2017 r. Wpływ na ceny polis ma wiele czynników. Wśród nich są polityka cenowa towarzystw ubezpieczeń, liczba szkód w danym mieście czy województwie i w efekcie wypłaconych odszkodowań w danym regionie. Znaczenie może mieć też wielkość rynku i sprzedaży czy ewentualne promocje – mówi Katarzyna Pokora z CUK Ubezpieczenia. – Według naszych wyliczeń ceny OC w styczniu spadły też w Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Białymstoku czy Lublinie. Wzrosły tylko w trzech miastach wojewódzkich: w Rzeszowie o 11,3%, w Olsztynie o 2,5% i Opolu o 1,4%. W Warszawie ceny praktycznie nie zmieniły się – spadły o 0,3%.

W przypadku AC stawki spadły w czterech miastach wojewódzkich – najmocniej we Wrocławiu (9,2%). W pozostałych miastach ceny wzrosły. Tylko w 6 miastach wzrosty cen były dwucyfrowe (najwięcej w Rzeszowie i Białymstoku).

– Ceny polis AC od kilku lat nie zmieniały się, teraz widać niewielki wzrost, który i tak nie odzwierciedla wielkości średniej inflacji. Rosną ceny części, koszty pracy czy chociażby energii, która jest zużywana w warsztatach samochodowych. Naprawa po zdarzeniu drogowym wymaga znacznie większych wydatków na zakupu części oraz zastosowania bardziej skomplikowanych i kosztownych technologii naprawy. Ubezpieczyciele płacą więcej za naprawę uszkodzonych pojazdów i to przekłada się na wzrost cen AC – mówi Katarzyna Pokora.

(AM, źródło: Brandscope)