EIOPA: Europejscy ubezpieczyciele są silni kapitałowo, ale pewne rzeczy należy poprawić

0
763

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował wyniki europejskich testów warunków skrajnych przeprowadzonych przez największe europejskie grupy ubezpieczeniowe – 2021 Insurance Stress Test (IST 2021). Pokazały one, że europejscy ubezpieczyciele mogą utrzymać dobrą kondycję finansową nawet w trudnych warunkach gospodarczych, a jednocześnie zidentyfikowały pewne istotne problemy wymagające reakcji.

W badaniu uczestniczyły 43 grupy ubezpieczeniowe i jeden zakład ubezpieczeń solo, co stanowiło około 75% udziału w sektorze ubezpieczeń Europejskiego Obszaru Gospodarczego liczonego wartością aktywów. 

W ramach IST 2021 przeprowadzono ocenę sytuacji kapitałowej podmiotów i zbadano płynność w wyniku realizacji określonych niekorzystnych scenariuszy. Test umożliwił uczestnikom obliczenie ich pozycji po stresie przy użyciu dwóch różnych podejść: podejścia ze stałym bilansem bez działań zarządczych i podejścia z ograniczonym bilansem, w którym możliwe były reaktywne działania zarządcze.

Wyniki badania potwierdziły, że europejscy ubezpieczyciele utrzymują dobrą kondycję finansową nawet w trudnych warunkach ekonomicznych. Komponent kapitałowy testu potwierdził, że główne zagrożenia dla sektora wynikają z szoków rynkowych, a w szczególności z oddzielenia stopy wolnej od ryzyka i premii za ryzyko, tzw. scenariusz podwójnego trafienia.

W podejściu o stałym bilansie, gdzie nie można było wyegzekwować żadnych działań zarządczych wobec szoków, łączny współczynnik wypłacalności spadł o 92,1 pp. – do 125,7%, sprowadzając 9 zakładów poniżej regulacyjnego progu 100%.

Wyniki poprawiły się, gdy uczestnicy, zgodnie z podejściem ograniczonego bilansu, mogli podjąć reaktywne działania zarządcze. Zmniejszyły on pierwotny spadek obserwowany w podejściu o stałym bilansie o 13,6 pp. do łącznego współczynnika wypłacalności 139,3% i pomogły 7 uczestnikom przywrócić ich współczynniki wypłacalności powyżej 100%. W ocenie EIOPA branża ubezpieczeniowa pokazała zatem, że dysponuje narzędziami do radzenia sobie z niekorzystnymi zjawiskami rynkowymi i ekonomicznymi.

Część testu warunków skrajnych dotycząca płynności wykazała, że sytuacja płynnościowa uczestników wydaje się być mniej istotnym problemem niż pozycje wypłacalności, biorąc pod uwagę duże zasoby płynnych aktywów sektora. Wyniki pokazują jednak, że ubezpieczyciele nie mogą polegać wyłącznie na posiadanych przez siebie środkach pieniężnych w celu pokrycia nieoczekiwanych wypływów.

– Test warunków skrajnych wykazał, że europejscy ubezpieczyciele mogą utrzymać dobrą kondycję finansową nawet w trudnych warunkach gospodarczych – powiedziała  Petra Hielkema, przewodnicząca EIOPA. Jednocześnie zapowiedziała, że w nadchodzących miesiącach urząd zwróci uwagę na luki, które zostały ujawnione w stress-testach. – Wezwiemy również ustawodawców, aby uznali ujawnienie indywidualnych wyników za wymóg prawny – zadeklarowała.

Wyniki zostaną również wykorzystane przez krajowe organy nadzoru do analiz, tak aby jeszcze skuteczniej identyfikować zagrożenia oraz słabe punkty sektora. EIOPA oceni również potrzebę wydania zaleceń dotyczących istotnych problemów zidentyfikowanych w ramach stress-testów.

Szczegółowe informacje i dokumenty:

https://www.eiopa.europa.eu/media/news/eiopa-insurance…

AM, news@gu.com.pl

(źródło: EIOPA, KNF )