EIOPA o modelach wewnętrznych ryzyka ubezpieczeniowego w ubezpieczeniach non-life

0
640

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował 4 stycznia wyniki ogólnoeuropejskiego badania porównawczego dotyczącego ryzyka ubezpieczeniowego w ubezpieczeniach majątkowych i osobowych w modelach wewnętrznych.

W badaniu przeanalizowano wewnętrzne modele ubezpieczeń non-life 75 europejskich ubezpieczycieli należących do 31 grup ubezpieczeniowych. Celem ankiety była ocena różnic pomiędzy modelami wewnętrznymi, aby zrozumieć, czy i w jakim stopniu uwzględniają one podobne ryzyka w spójny sposób. Dodatkowo zbadano profile ryzyka ubezpieczeniowego w ubezpieczeniach innych niż na życie, aby zidentyfikować przyczyny, które miały wpływ na kapitał podwyższonego ryzyka w ciągu pierwszych 5 lat od wprowadzenia Solvency II.

Kluczowe wnioski z badania:

  • Intensywność kapitału: Przedsiębiorstwa o podobnym podziale zysków i strat ekonomicznych (oraz poziomach zysku) wykazały zauważalne różnice w intensywności kapitału. Intensywność kapitałowa nie wzrosła ani nie spadła z biegiem czasu, co sugeruje, że alokacja kapitału przedsiębiorstw była stabilna.
  • Różnice w pomiarze ryzyka: Wiele przedsiębiorstw o niższej kapitałochłonności opierało się na niepewnych szacunkach przyszłych zysków przy obliczaniu ryzyka składki. Takie różnice w sposobie ujmowania przyszłych zysków skłoniły europejskie organy nadzoru do przeprowadzenia dalszej analizy.
  • Porównanie formuły standardowej: Przedsiębiorstwa korzystające z modeli wewnętrznych wykazały znaczne zróżnicowanie i ogólnie niższą intensywność kapitałową z tytułu ryzyka składki i rezerw w porównaniu do obliczeń według formuły standardowej.
  • Raportowanie: Większość przedsiębiorstw było dobrze przygotowanych na wprowadzenie pod koniec 2023 r. na poziomie UE, z kilkoma wyjątkami, wzorów sprawozdawczości ilościowej dla modeli wewnętrznych. Zharmonizowane szablony obowiązujące w całym EOG umożliwiają przyjęcie wspólnego podejścia do odczytu i przetwarzania danych, a tym samym zmniejszają dodatkowe obciążenia sprawozdawcze.
  • Inflacja: Większość przedsiębiorstw modeluje inflację w oparciu o tendencje z przeszłości i może opierać się na doraźnej ocenie ekspertów w przypadku zmiany jej ścieżki. Analizy wykazały, że długotrwała umiarkowana inflacja może oddziaływać na przedsiębiorstwa bardziej niż przejściowe skoki. Dlatego też zakłady powinny monitorować to ryzyko i swoją podatność na nie, gdyż zmiany w rozwoju inflacji mogą prowadzić do wzrostu kapitałowego wymogu wypłacalności.

EIOPA i krajowe organy nadzoru przeprowadziły indywidualne sesje informacyjne ze wszystkimi uczestnikami. Wnioski z badania zostaną szczegółowo omówione przez lokalnych nadzorców nad indywidualnymi przedsiębiorstwami i grupami (np. w kolegiach organów nadzorczych).

Przedsiębiorstwa zidentyfikowane jako odstające zostały powiadomione, a odpowiednie krajowe organy nadzoru prowadzą obecnie działania następcze. Niektóre doprowadziły już także do zmian w modelach wewnętrznych. EIOPA będzie wspierać krajowe organy nadzoru w działaniach następczych i monitorować rozwój ustaleń.

(AM, źródło: EIOPA)